Земля

Блукаючий вулкан: чому жерло Етни весь час з’являється в нових місцях?

Жерло вулкана Етна постійно змінює положення завдяки геологічним особливостям схилів вулкана, і вченим вдалося відстежити його переміщення.

Acocella et al. / Frontiers in Earth Science 2016

Етна  “швидкоживучий” вулкан: ті геологічні процеси, які на інших вулканах займають десятки і сотні років, на Етні завершуються за кілька років. Завдяки цьому італійський вулкан вважається одним з найбільш вдалих об’єктів для вивчення, і про нього відомо більше, ніж про будь-який інший вулкан на Землі.

Незважаючи на всю вивченість Етни, історія спостережень за якою починається з часів Стародавнього Риму, вчені до теперішнього часу не могли пояснити того, чому його жерло, на відміну від всіх інших відносно стабільних і древніх вулканів, постійно переміщається з одного місця на інше.

Вивчивши історію шести останніх вивержень Етни, що відбулися в 2007 році, вулканологам вдалося пояснити одну з небагатьох залишених загадок цього вулкана: його блукаюче жерло. З 1971 року головним кратером Етни вважався південно-східний кратер. У 2007 році жерло перемістилося на південний схід. У 2011 році жерло Етни знову перемістилося, на цей раз — всього на кілька метрів від старого.

Отримати дані про формування нових жерл допомогли супутникові спостереження та геологічні розкопки. Вчені склали карту щільності порід, що оточують жерло. В результаті з’ясувалося, що породи на північно-західному схилі гори дуже нестабільні і періодично сповзають вниз, викликаючи зміщення жерла. Цей процес, припускають геологи, може бути пов’язаний з тим, що частота вивержень Етни помітно посилилася в другій половині 20 століття.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button