Фото

Опубліковані знімки найбільшою висохлої річкової системи на Марсі

Європейське космічне агентство ESA опублікувало знімки найбільшої висохлої річкової системи на Марсі, які були зроблені космічним апаратом Mars Express.

Зображення опубліковані на сайті ESA. Космічний апарат зробив їх за допомогою бортової стереокамери — інструмента, який фіксує поверхню Марса в повному кольорі і з високою роздільною здатністю.

У релізі до знімків повідомляється, що стародавня річкова система Марса дивно схожа на земні ріки. Вона простягається майже на 700 кілометрів по поверхні, що робить її однією з найдовших долинних річкових мереж на Червоній планеті.

Ця система називається Nirgal Vallis. Вона розташована на південь від екватора. Ландшафт в цьому регіоні був сформований не тільки проточною водою, але і космічними подіями: він багатий ударними кратерами.

До речі, саме вивчивши характеристики кратерів, вчені оцінили вік самої річкової системи — він складає 3,5-4 мільярди років. Приблизно тоді річкові води та ударів метеоритів спільними зусиллями сформували ландшафт.

На заході річкова система має розгалужену систему, тоді як на сході спостерігається протилежна картина. Ймовірно, саме на сході гігантська річка впадала у велике, давно висохле озеро.

Долина Nirgal Vallis насичена притоками, що мають форму у вигляді букви «U». Подібне зустрічається і на Землі. Наприклад, подібні долини були знайдені в чилійській пустелі Атакама, на плато Колорадо і на Гавайських островах.

Як вважають дослідники, на Марсі, як і на Землі, річкова система формувалася не тільки внаслідок дії поверхневих вод. Ймовірно, вона наповнювалася і за рахунок ґрунтових вод. Останні на Землі формують короткі і напівкруглі притоки.

Поблизу марсіанського екватора розташовані і інші аналогічні долини, тільки меншого розміру. Це свідчить про те, що в давнину клімат в цих районах був м’яким і вологим, схожим на земний.

Кнопка «Наверх»
Закрыть