Поради

Основа успіху у всіх сферах життя. Олег Мальцев

Рольове моделювання – основа успіху у всіх сферах життя

Кожна людина прагне до повноцінного життя, тобто, прагне реалізувати себе у всіх її сферах. Але більшості людей найчастіше вдається домогтися успіху лише в одній або в декількох сферах своєї діяльності, в той час як інші залишаються нереалізованими. Так, наприклад, одна людина повністю віддається кар’єрі, позбавляючи себе особистого життя, інша – заміщаючи відсутність професійного успіху, присвячує все своє життя сім’ї.

З точки зору механізмів психологічного захисту – це компенсація, яка проявляється в тому, що людина при відсутності успіхів або наявності недоліків в одній сфері, прикладаючи більше зусиль в інший, намагається, таким чином, їх компенсувати. Але тому, що у кожної людини існує потреба в повноцінному існуванні, то в результаті такої компенсації у неї виникають неврози, психози, і ряд інших психологічних розладів, які згодом можуть привести до більш серйозних психіатричних захворювань.

З точки зору класичної науки, однією з причин, яка призводить до такого стану речей, є виникнення рольових конфліктів, – коли у людини виникає необхідність одночасного виконання різних своїх ролей, які при цьому суперечать одна одній. При цьому під роллю розуміється соціальна функція особистості; відповідний прийнятим нормам спосіб поведінки людини в залежності від статусу чи позиції в суспільстві, в системі міжособистісних відносин. Цій проблематиці присвячено безліч наукових досліджень, але більшість з них мають свою вузьку специфіку, що ускладнює їх розуміння і можливість самостійного використання для вирішення проблем середньостатистичною людиною.

З точки зору прикладної науки, однією з ключових причин нездатності людини реалізувати себе в будь-якій сфері життя, є відсутність рольового моделювання.

Проблематика полягає в тому, що людина в більшості випадків не розуміє, яким чином вона діє, тобто, не усвідомлює, в якій ролі знаходиться, що в результаті призводить її до поразки.

Розглянемо на зрозумілій фізичної моделі, як це виглядає. Ви прийшли в театр, щоб подивитися спектакль “Ромео і Джульєтта”. На сцену виходить актриса, і починає грати “Собаку на сіні”, в результаті – зіпсована постановка. Так і у вашому житті, неправильна роль, яка не відповідає ситуації, тобто, системі координат (СК), в якій ви перебуваєте, руйнує цю СК – виникає поразка.

Розглянемо 4 основні проблеми відсутності рольового моделювання, з якими зустрічається людина:

  • Застрявання в одній ролі приводить людину до того, що вона все завдання в житті вирішує за допомогою однієї ролі.
  • Незнання людини про рольове моделювання дає можливість іншим людям надавати їй будь-яку роль, яку вона згодом змушена реалізовувати.
  • Неправильно вибрана роль (яка не відповідає СК) призводить до руйнування кінцевого результату.
  • Безролевій стан – це неусвідомлений стан людини, при якому вона діє автоматично, тобто, знаходиться в одній з 8 естафетних ролей.

Ці 4 ключові проблеми і є причиною того, що людина не може реалізувати себе в будь-якій сфері діяльності. Тому що в кожній сфері її життя перед нею стоять різні задачі, для вирішення кожної з яких потрібна відповідна роль. Але людина навіть не усвідомлює цього, вона нічого не знає про ролі, про їх застосування, і тому не розуміє причину своїх невдач, і відповідно не може це виправити.

У дослідженні даної проблематики заслугою українського вченого, академіка УАН Олега Вікторовича Мальцева, є те, що він зміг не тільки описати поняття ролі, але і зміг пояснити її принциповий пристрій, а також механізм формування ролей для вирішення задач.

Людина з народження володіє двома незмінними ролями: роллю приналежності до статі (чоловік / жінка) і духовною роллю. Інші ролі, наприклад, професійні, можуть їй створюватися в міру потреби для вирішення конкретних задач. Таких ролей може бути безліч.

Роль складається з 8 (або більше) здібностей. При цьому існують 2 ключові здібності: одна з них є основною та утворює 50% ролі, друга – опорною. Без цих здібностей роль створити неможливо, інші здібності є допоміжними.

Розглянемо на прикладах, якими основними здатностями володіють різні ролі:

  • Роль жінки – основна здатність «бути поруч з чоловіком».
  • Роль менеджера з управління потоком клієнтів – основна здатність «забезпечувати планове надходження коштів на розрахунковий рахунок за встановлений керівником період часу».
  • Роль юриста – основна здатність «давати кваліфіковані поради».

Кожна роль має свою сферу виконання завдань. Перебуваючи в ролі юриста, людина, очевидно, не зможе вирішити задачі поставлені менеджеру. Роль чоловіка або жінки так само не підходять для вирішення задач професійної ролі тому, що володіють іншими здатностями.

Варто відзначити, що крім проблематики рольового моделювання у більшості людей існує ще й проблема відмінності ролей від статусів. В результаті підміни одного поняття на інше, людина приписує здатності ролі статусу, і не розуміє, чому не може впоратися із задачею. Але статус статичний, він з’являється в силу закінченої дії людини. Наприклад, мати – це статус, набутий в силу народження дитини, а жінка – це роль, бо складається зі здібностей, і виконує задачі, обумовлені цими здібностями.

Виходячи з розглянутої проблематики, стає очевидним, що без усвідомленого рольового моделювання неможливо керовано домогтися успіхів у всіх сферах життєдіяльності. Тому поки ви не навчитеся відрізняти ролі від статусів, конструювати необхідні ролі для вирішення завдань, ви будете продовжувати використовувати автоматичні ролі, і будете змушені задовольнятися тим, що є. Слід зазначити, що проблематику рольового моделювання, вирішує інструментальний комплекс прикладної науки “Раструб”, з вправами якого ви можете познайомитися, вивчивши лекції онлайн на сайті Академії прикладних наук.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button