Наука

Отримані нові дані про шкідливий вплив поширеної харчової добавки

Експерименти з мишами показали, що наночастинки діоксиду титану, які містяться в харчовій добавці Е171, можуть викликати порушення в роботі кишкової мікрофлори і призводити до запалення.

Діоксид титану знаходить застосування в різноманітних областях, включаючи харчову промисловість. В якості добавки Е171 він додає продуктам потрібну в’язкість і біло-матовий відтінок і найчастіше з’являється у складі жуйки, десертів і цукерок. Використання Е171 схвалено і в Україні, і в США: лише Франція ввела на добавку заборону, прислухавшись до висновків деяких недавніх досліджень.

Нові доводи на користь заборони дає і робота вчених зі США і Китаю, результати якої опубліковані в журналі Small. Її автори провели експерименти з лабораторними мишами, показавши негативний вплив діоксиду титану на стан кишкової мікрофлори, розвиток запальних процесів у ШКТ і печінки.

Хан Сяо (Hang Xiao) і його колеги додавали в їжу для мишей наночастинки діоксиду титану, або саму добавку Е171, що складається з частинок різної величини, з яких на нанорозмірні припадає близько третина. При цьому одна група гризунів трималася на здоровій низькокалорійній дієті, а інша — на «жирній їжі», близької до реального харчування сучасної людини і яка дійсно викликала у мишей ожиріння.

Втім, вчені відзначили, що склад мікрофлори змінюється й у тих, і в інших — і від Е171, і від наночастинок, — хоча максимальні зміни зафіксовані у «товстих» мишей, які отримували титанові наночастинки. В кишечнику гризунів спостерігалося зниження кількості коротколанцюгових жирних кислот, що свідчать про їх здоровий стан, зате зростала присутність лімфоцитів і цитокінів, що свідчать про розвиток запалення.

Щоб точніше продемонструвати цей вплив на здоров’я тварин, автори провели досліди з трансплантацією їх мікрофлори. Зразки, забрані з прямої кишки мишей, яких утримували на дієті з додаванням діоксиду титану, були внесені тваринам зі стерильним кишечником. У них також незабаром почалося запалення.

Разом з тим учені змогли знайти відповідь на питання про небезпеку тих кількостей Е171, які насправді звичайна людина отримує з їжею: можливо, вони дійсно не дуже великі. Однак спроби виміряти вміст діоксиду титану у зразках фекалій дали дуже широкий розкид, з якого поки що не вдалося зробити ніяких певних висновків.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button