Людина

Гикавка, позіхання, мурахи по шкірі і гусяча шкіра: навіщо вони нам?

Всім добре відомі такі реакції організму, як «мурашки по шкірі», відрижка, гикавка, бурчання в животі, позіхання і багато іншого. Однак більшість з нас не знає, що їх викликає, і не може пояснити, з чим вони пов’язані.

Бурчання в животі багато асоціюють з почуттям голоду, а гикавка розглядається деякими як вірна ознака того, що хтось тебе згадує! Але чи так це з наукової точки зору? Розберімося.

«Мурахи по шкірі»

«Гусяча шкіра» або відчуття, що «мурахи по шкірі побігли», з’являється, коли ми відчуваємо холод або переживаємо сильні емоції, такі як страх, захоплення або сексуальне збудження. “Мурахи” утворюються через скорочення м’язів у основи волосків, в результаті чого волоски підіймаються. Така реакція зустрічається у багатьох ссавців, крім людини.

Реагуючи на холод, волоски розпрямляються, щоб затримати повітря і створити ізоляційний шар, тим самим утримуючи тепло тіла. Поява «гусячої шкіри» у відповідь на емоційне збудження, однак, більш корисна для тварин, ніж для людини, оскільки випрямленні волоски допомагають створити враження, що тварина виглядає крупніше – як кажуть, звір наїжився.

Таким чином, реакція служить своєрідним захисним механізмом для відлякування хижаків.

Відрижка

Хоча відригувати вважається непристойним – це абсолютно природний фізіологічний процес. Коли ми їмо чи п’ємо, ми зазвичай заковтуємо повітря, що призводить до здуття шлунка і дискомфорту в животі. Щоб позбутися від такої незручності, повітря, яке заковтнули виводиться з травного тракту через рот.

Випущене повітря являє собою головним чином суміш азоту і кисню. Однак у відрижки, що утворюється при питті газованих напоїв, переважає вуглекислий газ, що міститься в напоях. Іншими причинами відрижки може бути гастроезофагеальний рефлюкс (порушення, при якому вміст шлунка потрапляє назад в стравохід) і гастрит.

Гикавка

Гикавка — це мимовільні скорочення діафрагми, які імітують фіксований вдих, проте раптове закриття дихальних шляхів надгортанником перекриває потік повітря, здавлений звук «ік», який при цьому виробляється, є наслідком різкого закривання голосової щілини.

Хоча вчені ще не прийшли до остаточного висновку про механізм виникнення гикавки, найбільш ймовірними причинами є різкі зміни температури, швидке поглинання їжі, гостра їжа, вживання газованих напоїв і гастроезофагеальний рефлюкс. У більшості випадків гикавка проходить сама по собі, як тільки діафрагма розслаблюється.

Позіхання

Що насправді відбувається, коли ми позіхаємо і чому ми позіхаємо? Коли ми позіхаємо, наш рот широко відкритий, що забезпечує максимальний приплив повітря. Вдихуване повітря розширює легені, стискає м’язи живота і штовхає діафрагму вниз. Потім слідує видих з рота.

Було запропоновано кілька теорій, щоб пояснити цей рефлекторний дихальний акт, але найбільш популярними є дві теорії: 1) це механізм охолодження мозку шляхом виведення «гарячої» крові з мозку і введення «більш холодної крові з легенів, та 2) це дія наслідування – варто позіхнути одному, і слідом за ним всі починають позіхати, настільки це дія «заразна». Позіхання також зазвичай пов’язують з нудьгою або втомою.

Бурчання в животі

Ці бурчання абсолютно не до речні в розпал важливої розмови або під час романтичних побачень. Незважаючи на те, що ці кишкові звуки іноді викликають відчуття незручності і бентежать, вони абсолютно природні і закономірні. Шуми виникають через м’язові скорочення стінки кишечника при русі через нього їжі і повітря. Стінки стискуються, щоб змішати їжу, проштовхнути її через кишечник і допомогти травленню.

Цей процес, званий перистальтикою, триває більшу частину дня і супроводжується бурчанням, хоча в більшості випадків ці звуки недостатньо гучні, щоб їх можна було почути. Бурчання найголосніше чути, коли шлунок порожній, тому вони часто асоціюються з голодом.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button