Всесвіт

Отримано нові відомості про ландшафт Меркурія

Міжнародна група планетологів з Росії, Фінляндії та США вперше проаналізувала чинники, що визначають кількість валунів на поверхні найближчої планети від Сонця – Меркурії.

Меркурій / © Getty images

Валуни – осколки гірської породи, які утворюються в результаті метеоритних ударів об поверхню планети та розташовуються в областях свіжих ударних кратерів діаметром в сотні метрів і ширше. Їх точний вік оцінити важко, проте той факт, що вони глибше, в порівнянні з сильно деградованими кратерами аналогічного розміру, вказує на їх відносну молодість.

Опис досліджень і висновки з них вчені опублікували в журналі Iсarus, одному з провідних наукових видань світу, присвячених питанням вивчення Сонячної та інших планетних систем. Спочатку дослідники вивчили всі зображення поверхні Меркурія, отримані у 2015 році на останній фазі польотів над ним автоматичної міжпланетної станції Messenger.

На трьох тисячах зображень вчені відзначили лише 14 валунів розміром до п’яти метрів (дрібніші об’єкти невиразні). Потім вчені промоніторили знімки місячної поверхні: Меркурій – найменша планета Сонячної системи, лише небагато більша як Місяць, а їх поверхні схожі.

Дозвіл знімків Місяця (вони зроблені автоматичною станцією Lunar Reconnaissance Orbiter, запущеної до Місяця у 2009 році) набагато кращий. Тому для проведення коректного порівняння з меркуріанським, «портрети» супутника Землі довелося спеціально «погіршити» – до якості фотографій Меркурія.

«Зіставлення матеріалів привело нас до висновку про те, що на Меркурії валуни зустрічаються приблизно в 30 разів рідше, ніж на Місяці. Звичайно, це кількісне співвідношення не є точним. Проте, ми можемо впевнено зробити висновок, що валуни на Меркурії – явище більш рідкісне, ніж на Місяці », – підкреслює Михайло Креславский, науковий співробітник Каліфорнійського університету.

Автори статті пояснили встановлену ними різницю трьома факторами. Перший – мікрометеоритний потік на Меркурій. Через близькість планети до Сонця він більш ніж в 50 разів рясніший і в 1,5-5,5 раза швидше потоку на Місяць. Мікроскопічні частинки міжпланетного пилу, б’ючись об меркуріанські валуни, сточують їх подібно до абразивного матеріалу майже в 15 разів швидше, ніж на Місяці.

Другий фактор – товстіший шар реголіту (сипучого ґрунту) на поверхні Меркурія, «продукт» того ж інтенсивного мікрометеоритного потоку. Завдяки особливій товщині реголіту космічні об’єкти розміром в десятки метрів, б’ючись об Меркурій, слабкіше «травмують» планету і вибивають з її ґрунту набагато менше валунів. Стирання валунів мікрочастинками в поєднанні з ефектом товстого реголіту – можливо, основна умова, що пояснює незначну кількість валунів на Меркурії, припускають планетологи.

Нарешті, третій фактор – циклічні зміни температури, які відбуваються на Меркурії протягом сонячного дня (він дорівнює 176 земній добі). Як найближчий до Сонця, Меркурій відрізняється найбільшими перепадами температури з усіх планет Сонячної системи: від -180 ° C до + 430 °.

«Велика термічна напруга, яка у 2,5 раза сильніша, ніж на Місяці, викликає швидку втому матеріалу, численні великі мікротріщини й зрештою – руйнування валунів. На Місяці ж термін їх “життя” досягає 100 мільйонів років », – пояснює Марія Грицевич, старший науковий співробітник Уральського федерального університету і Фінського інституту геопросторових досліджень, доцент планетних досліджень Університету Гельсінкі.

Таким чином, порівняно невелика кількість валунів на Меркурії вчені обумовлюють і більш рідкісними випадками утворення, і швидким процесом руйнування. “Наш аналіз обмежений низькою якістю більшості наявних зображень поверхні Меркурія і дуже обмеженою кількістю знімків з високим дозволом.

Дослідження можуть бути продовжені за підсумками наступної місії до Меркурію. Нова автоматична станція Європейського космічного агентства з японською участю, BepiColombo, запущена в жовтні 2018 року і, згідно з планами, досягне Меркурія в грудні 2025 року », – зазначає Марія Грицевич.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button