Всесвіт

Знайдена рідкісна планета, дуже схожа на Землю. Вона недалеко від нас

Нова екзопланета схожа на Місяць: одна її сторона завжди звернена до зірки, а інша — постійно знаходиться в темряві.

З 5 000 виявлених на сьогодні екзопланет, тільки 12 схожі на Землю. Нещодавно вчені відкрили ще одну – Wolf 1069 B. Її маса схожа на земну і потенційно на ній може існувати рідка вода і атмосфера, вважають астрономи.

Екзопланету Wolf 1069 відкрили вчені з Інституту астрономії Макса Планка в Гейдельберзі. Вони використовували дані обсерваторії Калар-Альто в Іспанії. Дослідники використовували спеціальний спектрографічний інструмент, розроблений для проекту Caremenes. Це ініціатива з пошуку схожих на Землю світів, що обертаються навколо М-карликів – маленьких холодних зірок, які частіше за інших зустрічаються в Чумацькому Шляху. Попередні дослідження показали, що навколо червоних карликів, ймовірно, обертаються планети з рідкою водою.

Червоний карлик – маленька і відносно холодна зірка головної послідовності, що має спектральний клас М. Вони досить сильно відрізняються від інших зірок. Діаметр і маса червоних карликів не перевищує третини сонячної (нижня межа маси — 0,0767 сонячної, за цим класом зірок йдуть коричневі карлики).

Дослідження показали, що Wolf 1069 b — «заблокована» приливами планета. А, значить, одна її сторона завжди звернена до зірки, а інша — постійно знаходиться в темряві, як Місяць.

Оскільки М-карлики набагато холодніші за Сонце, планети можуть обертатися набагато ближче до них і все ж зберігати рідку воду і атмосферу. Незважаючи на те, що Wolf 1069 B знаходиться набагато ближче до зірки, ніж ми до Сонця, вона отримує на 35% менше енергії, ніж Земля.

Без атмосфери на ній навіть було б холодно (-23 °C) навіть на сонячній стороні планети. Однак якщо вона зберегла атмосферу, її середня температура знаходиться в діапазоні 13 °C. Ці умови максимально сприятливі для життя і підтримки рідкої води. Атмосфера також допомогла б захистити планету від електромагнітного випромінювання її зірки.

Збереглася вона на Wolf 1069 b – невідомо. Сучасні інструменти не в змозі надати дані такого рівня деталізації.

Батьківська зірка Wolf 1069 знаходиться на відстані 31,2 світлових років від Сонячної системи в сузір’ї Лебедя. Її температура становить всього 3 158 кельвінів (2 885 °С).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button