Земля

Озера під антарктичними льодами виявилися придатними для життя

Озера під антарктичним крижаним покривом можуть бути більш гостинними для життя, ніж вважалося раніше. Результати дослідження публікує Science Advances.

Image by michelle2214 from Pixabay

Озера можуть утворюватися під товстим крижаним покровом Антарктиди, де вага льоду викликає величезний тиск біля основи, знижуючи температуру його плавлення. Це, в поєднанні з м’яким нагріванням від каменів внизу та ізоляцією льоду від холодного повітря нагорі, утворює ділянки з рідкою водою.

Раніше під льодовиковим покривом Антарктики було виявлено понад 400 «підльодовикових» озер, багато з яких були ізольовані один від одного і атмосфери упродовж мільйонів років. Будь-яке життя в цих озерах може бути таким же давнім. Його вивчення змінить уявлення про те, як життя адаптується і розвивається в постійних екстремальних холодних умовах, які мали місце раніше в історії Землі.

Експедиції успішно пробурили два невеликих підлідних озера на краю крижаного покриву. Дослідження виявили мікробне життя під льодом, але питання про те, чи містять і чи підтримують більші озера, ізольовані під центральним льодовиковим покривом, життя, залишається відкритим.

У дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, дослідники з Імператорського коледжу Лондона, Ліонського університету і Британської антарктичної служби довели, що підлідні озера можуть бути більш гостинними, ніж здається на перший погляд. Оскільки в озер немає доступу до сонячного світла, мікроби в цих середовищах отримують енергію не внаслідок фотосинтезу, а шляхом обробки хімікатів. Вони сконцентровані у відкладеннях на дні озер, де, як вважається, найбільш імовірне життя.

Однак для того, щоб життя було більш широко поширеним і, отже, його було легше виявляти, вода в озері має переміщатися, щоб відкладення, поживні речовини та кисень розподілялися більш рівномірно.

В озерах на поверхні Землі це перемішування викликається вітром і сонячним нагріванням, викликаючи конвекційні потоки. Оскільки жоден з них не може впливати на підльодовикового озера, можна припустити, що перемішування відсутнє.

Проте, вчені виявили, що іншого джерела тепла достатньо, щоб викликати конвекційні потоки в більшості підльодовикових озер. Тепло геотермальне: воно піднімається з надр Землі і генерується комбінацією тепла, що залишилося від утворення планети і розпаду радіоактивних елементів. Дослідники підрахували, що це тепло може стимулювати конвекційні потоки в підлідних озерах, які зважують дрібні частинки відкладень і переміщують кисень, дозволяючи більшій частині водойми бути гостинним для життя.

Прогнози дослідників незабаром можуть бути перевірені, оскільки команда з Великобританії й Чилі планує в найближчі кілька років провести пробу озера під назвою Lake CECs. Зразки, взяті з глибини озера, покажуть, де саме мешкає мікробне життя.

Прогнози також можуть бути використані для створення теорій про життя в інших частинах Сонячної системи. Фізика підльодовикових водяних кишень схожа на Землю і крижані місця.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button