Земля

84 мільйони років тому кора Землі могла обернутися і змістити полюса

Вчені прекрасно знають, що континенти планети повільно рухаються через тектоніку плит. Але протягом останніх десятиліть експерти обговорювали питання про те, чи може повертатися кора Землі цілком щодо мантії і ядра. Такий поворот Землі називається «істинним полярним блуканням» (процес зміни географічного розташування Північного і Південного полюсів). Однак досі докази були спірними.

В рамках нового дослідження, вчені з Інституту наук про життя на Землі Токійського університету (ELSI), Японія, виявили переконливі докази процесу повороту полюсів. Щоб зрозуміти, як це відбувається, потрібно трохи заглибитися в науку про Землю. Наша планета — це листковий «пиріг» з твердим металевим внутрішнім ядром. У Землі також є рідке металеве внутрішнє ядро, мантія і кора. Оскільки внутрішнє ядро ??рідке, тверді зовнішні шари ковзають по ньому.

Теорія «істинного полярного блукання» передбачає, що зовнішня мантія може ковзати незалежно від осі обертання планети та навіть переміщати магнітні полюси. Сьогодні такий процес вчені можуть проаналізувати за допомогою супутникових знімків, але визначити дрейф, який стався мільйони років тому, набагато складніше. На щастя, зрушення в магнітних полях Землі залишають сліди в шарах гірських порід. Мікроскопічні кристали магнетиту шикуються в лінію, як стрілки компаса, і залишають постійний маркер в осаді, коли камінь твердне.

В рамках нової роботи вчені проаналізували палеомагнітні дані рожевого вапняку Скалья Росса, в Італії. Цей регіон був сформований в крейдяний період між 145,5 і 65,5 мільйонами років тому, коли тиранозавр ще бродив по планеті.

В результаті вчені виявили, що приблизно 84 мільйони років тому земна кора сильно змістилася щодо осі обертання планети. «Уявіть собі Землю з космосу», – пишуть автори роботи. «Істинне блукання полюсів виглядає так, ніби Земля нахилилася на бік, але насправді це не так. Оскільки кора плаває поверх рідких ядра і мантії, тобто не планета нахилилася, а всього лише її зовнішня тверда оболонка ».

Ross Mitchell

Як відзначають вчені полюса зрушили приблизно на 12 градусів, але через п’ять мільйонів років вони повернулися в початкове положення. Це відкриття корелює з результатами моделювання, згідно з яким приблизно 80 – 90 мільйонів років тому вся земна кора мала зрушити.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button