Земля

Пандам загрожує повне зникнення

Природоохоронним організаціям поки рано згортати свої програми по збільшенню популяцій великих панд. Незважаючи на значні успіхи останніх десятиліть, цей вид, як і раніше залишається вразливим і без належної підтримки людей йому загрожує повне зникнення. Такі результати нового дослідження, проведеного вченими з Пекінського університету лісового господарства.


Нещодавно Міжнародний союз охорони природи (МСОП) постановив, що бамбуковий ведмідь більше не знаходиться на межі вимирання («у критичній небезпеці», згідно офіційної класифікації союзу). Тепер у міжнародній Червоній книзі гігантські панди будуть значитися як види «в уразливому положенні», тобто перебувають під загрозою зникнення.

Це означає, що ризик зникнення цього виду в дикій природі, як і раніше високий. Однак нове дослідження китайських вчених показало, що справжній стан справ Міжнародним союзом охорони природи недооцінений.

Як відзначають автори дослідження у своїй статті, опублікованій в журналі Ecological Modelling, за останні 10 років чисельність гігантських панд і загальна площа підходящого для них середовища проживання збільшилися. Але при цьому місця їх проживання стали більш фрагментованими, а 73 % місцевих популяцій настільки малі, що, по суті, вони перебувають «на межі вимирання».

Згідно зі статистикою китайських вчених, приблизно в 55 відсотках груп панд проживає менше 10 особин, і тільки в 33 відсотках популяція налічує більше 30 особин (що вважається мінімальним числом для забезпечення виживання популяції).

Вчені підкреслюють, що, спираючись лише на загальну кількість диких панд і загальну площу їх середовища існування, ми отримуємо спотворену картину реальності. За словами авторів дослідження, не можна ігнорувати факт постійної фрагментації місць проживання цього виду та ізоляцію популяцій.

Китайські фахівці переконані, що зусилля по збереженню популяцій гігантських панд можуть приховувати більш фундаментальну проблему, адже поряд з природоохоронними заходами здійснюється пряме втручання людини в життя спільноти диких тварин.

«Фрагментація місць проживання і людське втручання — це найбільш важливі фактори, які негативно впливають на стабільність екосистеми і підвищують ризик виживання панд. Таким чином, криза виживання панди залишається серйозною», — підкреслюють автори дослідження.

Кнопка «Наверх»