Земля

Панди навчилися обмазуватися гноєм, щоб легше переносити холод

Понад десять років знадобилося вченим, щоб пояснити дивну звичку китайських панд обмазуватися свіжим гноєм: схоже, вона служить «анальгетиком», полегшуючи життя холодною зимою.

Photo by Bruce Hong on Unsplash

Часом найзворушливіші на вигляд тварини демонструють досить відразливу поведінку. Великі панди, що мешкають в заповіднику Фопін в Центральному Китаї, із задоволенням розмазують кінський гній по всій своїй морді і шиї, а потім з не меншим задоволенням перекидаються і вовтузяться в ньому. Однак група китайських біологів на чолі з Фувень Веєм (Fuwen Wei) знайшла раціональне пояснення цієї «шкідливої звички» панд. Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі PNAS.

Автори повідомляють, що аналогічна поведінка спостерігається у панд, які мешкають в горах Циньлін, що рясніють стародавніми торговельними маршрутами, де коней активно використовують тисячоліттями. І тут ці ведмежатка обмащуються гноєм, абсолютно втрачаючи свій звичайний милий вигляд, – вперше подібне помітили ще в 2007 році. Варто додати, що переважна більшість ссавців уникають контакту з фекаліями, через які можуть передаватися численні інфекції. У панд повинна бути вагома причина надходити саме так.

Щоб з’ясувати її, в заповіднику Фопін встановили приховані відеокамери, які в 2016-2017 роках зафіксували 38 актів подібної загадкової поведінки. Паралельно реєстрували умови спостережень – температуру, вологість і так далі. І тоді закономірність стала проступати: якщо панди бруднилися гноєм, майже завжди було холодно, від мінус п’яти до плюс п’яти градусів Цельсія. Крім того, вони активно шукали саме свіжі кінські фекалії.

© Fuwen Wei

Провівши хімічний аналіз, вчені виявили, що свіжий гній відрізняється від старого великим вмістом летких терпенів – каріофілен (BCP, beta-caryophyllene) і оксиду каріофілен (BCPO, beta-caryophyllene oxide). Тоді вони вирішили перевірити, як панди будуть реагувати саме на ці сполуки. Для цього фахівці поставили експерименти з тваринами, що містяться в Пекінському зоопарку. У клітку поміщали пучки сіна, оброблені різними пахучими речовинами, в тому числі BCP / BCPO. Саме ці пучки привертали найбільшу увагу панд, а одна з них – на прізвисько Джіні – шість хвилин ретельно обтиралася таким сіном.

Щоб з’ясувати, чому саме важливі BCP / BCPO, вчені повернулися в лабораторію і провели досліди на гризунах – простішій і доступнішій моделі для фізіологічних досліджень. Обробляючи їх лапки розчином BCP / BCPO або (як контроль) солоною водою, автори стежили за їхньою реакцією на переохолодження – і дійсно виявили, що BCP / BCPO знижує чутливість до холоду.

Досліди з клітинними культурами показали, що ці речовини зв’язуються з «пандівською версією» рецепторного білка TRPM8. Такі рецептори зустрічаються в шкірі безлічі ссавців і іноді називаються «рецепторами холоду і ментолу», що відмінно описує суть їх роботи. Однак якщо ментол призводить до активації TRPM8, то BCP / BCPO викликали зворотний ефект, пригнічуючи його роботу. В результаті чутливість до холоду знижується, що, мабуть, полегшує пандам життя взимку.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button