Аналітика

Павло Вроньский: Путін проковтне безпорадну Європу

foto_cikavosti_25.07.2014-08Сто років тому теж здавалося, що в світі панують лад і спокій. Польський теоретик війни і підприємець у сфері залізниць Ян Готліб Блох (Jan Gotlib Bloch) у своєму семитомному творі «Майбутня війна» міркував, що конфлікт у Європі неможливий.

Десь на перифериях з кінця XIX століття йшли балканські війни, про яких старий Бісмарк зневажливо казав, що вони « не гідні навіть однієї кістки німецького гренадера». Кілька років тому ніхто навіть не припускав, що Європа може стати полем війни, що хто-небудь із серйозних європейських гравців замість переконання вирішить застосувати силу. Навіть після анексії Криму порох сильніше відчувався на Віслі, ніж на Сені. Тому що це теж був конфлікт не найбільшої важливості. Для багатьох країн старої Європи такої держави, як Україна, в політичному розумінні не існувало і було лише польською божевільною фантазією.

Зараз у збитому в околицях Донецька малайзійському «Боїнгу» виявилися громадяни європейських держав, які, можливо, навіть не знали про конфлікт, що розгортається на сході України. Сім’ї цих громадян напевно поставлять своїм лідерам питання: чому наші близькі загинули? Європі слід знову замислитися, чи залишається вона безпечним континентом. Не тільки для українців, але і для голландців.

Один дипломат, якого важко запідозрити в некомпетентності, сказав нещодавно, що наша проблема полягає в тому, що Європа не думає про війну, а Росія вже давно звикла до думки про неї. Мало того, на відміну від НАТО, вона постійно до неї готується.

На навчаннях «Захід 2009» і «Захід 2013» відпрацьовувався один і той же сценарій: спроба захоплення території однієї з держав, де спалахнув конфлікт з участю російської меншини. Перевірялася швидкість перекидання військ, а також здатність спеціальних та нерегулярних підрозділів просочитися в регіон.

Що буде, якщо наступним місцем, Росія вирішить відпрацювати ефективність своєї військової доктрини в Латвії – члена Північноатлантичного альянсу? Там теж мешкає величезна група російськомовного населення. Країни Балтії практично беззахисні і позбавлені військової інфраструктури. Кому доведеться в першу чергу йти їм на допомогу? Польщі.

Де ті дивізії НАТО, які повинні надавати підтримку польським дивізіям? У Сполучених Штатів в Європі знаходяться дві бригади. У Польщі американські частини будуть перебувати в рамках програми «довготривалого ротаційної присутності». Генерал Філіп Бридлав (Philip Breedlove), головнокомандувач силами НАТО в Європі, має намір повернути на Старий континент танки, щоб американські військові могли тут на них взагалі тренуватися.

Європа зараз беззахисна і позбавлена волі до боротьби. Вона не розуміє, що війна на перифериях, як балканські конфлікти в 1914 році, може легко перерости в зіткнення з непередбачуваними наслідками. Якщо якась держава починає застосовувати у зовнішній політиці силу, воно буде робити це постійно, хоча б для того, щоб розкрити слабкість супротивника.

Європа залишається безпорадною перед лицем величезної трагедії, тому що вона не може дати військову відповідь на дії Москви. Що з того, що НАТО витрачає на оборону в кілька разів більше, ніж Росія, якщо у нього немає військ, готових до дій. Замість спроб протистояти російській агресії ми чуємо нескінченний дипломатичний лепет про «необхідність ведення діалогу в цілях деескалації».

Однак на цей раз відсутність політичної або військової відповіді на подію, тобто на смерть 298 осіб, при одночасних діях Росії, націлених на відторгнення чергових українських територій, призведе до наслідків. Якщо Європа нічого не зробить, Росія зміцниться в переконанні, що вона може робити все, що завгодно.

Джерело: Фонд Якісної Політики


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments