Аналітика

«Чорний лебідь» світового нафтового ринку

Саудівська Аравія активно витрачає резерви, проте бенкет під час чуми не може тривати нескінченно. За відомостями джерел, уряд Саудівської Аравії посилив контроль за рухом капіталу, заборонивши банкам країни продавати ф’ючерсні контракти на національну валюту, тим самим ставлячи проти ріяла.

fb664096438c8841d363e60655e60beb

Довгі роки валюта найбільшого світового нафтовиробника була прив’язана до долара США. Однак різке падіння виручки від реалізації нафти змушує багатьох фінансових фахівців засумніватися у здатності королівства і далі підтримувати в’язку ріял-долар.

18 січня агентство грошового обігу Саудівської Аравії (SAMA) випустило відповідне розпорядження. Нові заходи з контролю за рухом капіталу вплинуть як на місцеві банки, так і на саудівські відділення світових банків, відзначають джерела. Саудівську Аравію чекає «ідеальний шторм», нафта, яка дешевшає більш року. завдала значної шкоди бюджету королівства – в 2016 році прогнозується його дефіцит у розмірі 13% ВВП.

Країна була змушена обмежити витрати на соціальні потреби і скоротити субсидії для більшості громадян. На думку політологів, це рішення може призвести до соціальної напруженості. Йеменська війна є ще одним великим джерелом витрат. Однак Саудівська Аравія далеко не банкрут. Резерви SAMA на даний момент перевищують 630 млрд доларів. Цілком можливо, що майже всі ці гроші будуть витрачені в найближчі кілька років. Все буде залежати від макроекономічної ситуації, нафтових цін і тривалості вкрай дорогої війни в Йемені.

Інший важливий фактор – плани Ірану зі збільшенню поставок нафти щонайменше на 1 млн барелів на день в найближчий рік. Таким чином, в осяжному майбутньому бюджет Саудівської Аравії напевно залишиться під сильним тиском. І останній, але не менш важливий фактор і, можливо, найбільша загроза для багатомільярдних резервів SAMA – витрати на підтримку курсу ріяла. Якщо Саудівська Аравія дійсно має намір захистити тридцятирічну прив’язку національної валюти до долара, то резерви будуть витрачатися набагато швидше. Відмова від прив’язки ріяла до долара може стати «чорним лебедем» нафтових ринків

Читайте також: 

Інше ключове питання: що відбудеться якщо / коли ріял впаде? Команда дослідників Bank of America назвала відмову від прив’язки ріяла «головною подією типу” чорний лебідь “для світового ринку нафти в 2016 році».

«Чорний лебідь» це теорія, яка розглядає важкопрогнозовані і рідкісні події, які мають значні наслідки.

Минулого тижня вартість нафти опустилася нижче ключової, на думку аналітиків банку, позначки в $ 30 за барель: «У разі нафти, однак, найбільш важливе питання: що станеться з валютами країн Близького Сходу та саудівським ріалом? Валютні резерви Саудівської Аравії раніше високі і є достатнім буфером, але вони знижуються відносно швидко. Якщо Китай буде проводити девальвацію більш швидкими темпами, ніж вважається, падіння нафтових цін продовжиться. Якщо нафта залишиться на рівні $ 30 за барель, відтік валютних резервів із Саудівської Аравії може зрости до 18 млрд доларів на місяць, різко послабивши можливості королівства з підтримки курсу національної валюти ».

Jones Trading зазначає: «Країни, такі як Саудівська Аравія і Гонконг, чиї валюти прив’язані до долара, переживають зростаючі атаки з боку трейдерів, які вважають, що в умовах кризи на сировинному ринку і зростання американської валюти підтримка курсів національних валют стає занадто витратною. У січні ставки на девальвацію ріяла досягли максимального рівня за два десятиліття. Гонконгський долар наближається до мінімуму за 10 років – приголомшуючий обвал для “прив’язаною” валюти ».

Натхнення: insider.pro


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button