Наука

В гіпоталамусі виявили нейрони, відповідальні за тягу до жирної їжі і переїдання

Дослідження показало, що активність спеціалізованих нервових клітин у важливому відділі головного органу нашої центральної нервової системи підвищує апетит до висококалорійної жирної їжі.

В гипоталамусе выявили нейроны, ответственные за тягу к жирной пище и перееданию

Починаючи з 1980-х у всьому світі, особливо в розвинених країнах, спостерігається зростання числа людей, які страждають від ожиріння і пов’язаних з ним проблем — зокрема, цукрового діабету і захворювань серцево-судинної системи. І хоча в останні роки активно розвивається і пропагується тренд на здоровий спосіб життя, веганство і правильне харчування, багато хто з нас залишаються схильними ввечері з’їсти чого-небудь шкідливого, жирного, але такого улюбленого і смачного.

Як з’ясували вчені з Інституту дослідження метаболізму Товариства Макса Планка в Кельні, цю любов до висококалорійної і насиченої жирами їжі, а також тягу до переїдання регулює група нервових клітин у мозку: якщо говорити точніше — ноцицептивні нейрони в гіпоталамусі (частина лімбічної системи — підкіркової зони, де розташовуються центри емоційних реакцій і репродуктивної поведінки).

Як повідомляється в роботі, опублікованій в журналі Neuron, біологи провели досвід на мишах, щоб встановити, які нервові клітини контролюють переїдання і схильність до калорійної їжі. Для цього генетично модифікованих гризунів, у яких активність нейронів ноцицептора в гіпоталамусі можна було відстежувати за допомогою молекули, що світиться, посадили на дієту з високим вмістом жирів.

В гипоталамусе выявили нейроны, ответственные за тягу к жирной пище и перееданию
Ноцицепторні нейрони в дугоподібному ядрі гіпоталамуса миші / © The Max Planck Society
«Всього триденного раціону, заснованого на висококалорійній жирній їжі, було достатньо, щоб виявити підвищену активність нейронів ноцицептина (нейропептид, що складається з 17 амінокислот. — Прим. ред.) в певної області мозку — дугоподібному ядрі гіпоталамуса», — розповідає провідний автор дослідження Олександр Джайс.

Щоб підтвердити свої результати, вчені вибірково видалили у деяких піддослідних мишей ці нейрони: після цього тварини перестали проявляти надмірну любов до жирної їжі і втратили схильність до переїдання, причому на споживання здорової їжі це ніяк не відбилося. Таким чином, роблять висновок автори роботи, саме активація ноцицептивних нейронів здатна специфічним чином контролювати любов до калорійної, жирної їжі і «обжерливість».

«Ми постійно оточені дешевими, смачними і калорійними продуктами, а наш мозок влаштований так, що ми віддаємо перевагу саме такій їжі, — пояснює Джайс. — Дотепер невідомо, чому деяким людям вдається їсти лише стільки, скільки їм потрібно, а іншим — ні. Індивідуальна активність ноцицептивних нейронів може стати важливою частиною цієї головоломки. Їх діяльність сприяє надмірному споживанню [висококалорійної жирної їжі] — і це робить їх привабливою метою для профілактики та лікування ожиріння».

За словами авторів дослідження, про ризик заробити ожиріння і пов’язані з ним захворювання слід особливо пам’ятати у зв’язку з пандемією Covid-19, оскільки люди з надлишковою масою тіла, проблемами з серцем і діабетики входять в групу ризику по коронавірусу.

А експеримент, проведений вченими з Австралії, показав, що надмірна любов до фастфуду і солодкого здатна вже за тиждень призвести до порушення функцій гіпокампу, а в довгостроковій перспективі — до ожиріння, діабету і деменції.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button