Земля

Павутинні кліщі «роздівають» самок, зриваючи з них шкіру перед спаровуванням (відео)

Дослідники спостерігали у павутинних кліщів дивний шлюбний ритуал, не схожий на поведінку жодного іншого виду тварин.

Біологи повідомили про спостереження незвичайного шлюбного ритуалу у павутинних кліщів. Самці цих крихітних павукоподібних протягом декількох годин «охороняють» самок, які наближаються до статевої зрілості. Після чого допомагають їм скинути стару шкіру, щоб швидше розпочати спарювання.

У павутинних кліщів висока конкуренція за перше спаровування. Це пов’язано з тим, що перший партнер самки стає батьком всього її потомства. Самці павутинних кліщів беруть участь в створенні «дівчат», в той час, як молоді самці з’являються тільки з незапліднених яєць.

Приблизно за годину або два до досягнення статевої зрілості (ліньки у дорослої фази) самки цих членистоногих набувають сріблястий вид через те, що повітря заповнює щілину між старою шкірою, званої екзувією, і новою шкірою. Помітивши таку зміну, самець, який протягом декількох годин стежив за самкою, змінює поведінку.

«Роздягання» самки самцем павутинного кліща. Відео: Peter Schausberger et al., IScience

Він починає барабанити по самці передніми лапами, мабуть, щоб підстьобнути початок линьки. Коли стара шкіра «тріскається», самець починає за допомогою педіпальпів (другої пари кінцівок) стягувати з самки екзувій до тих пір, поки не оголяться статеві органи, приховані в нижній частині черевця самки.

Дослідники відзначають, що подібне «роздягання» — адаптивна еволюційна стратегія, яка збільшує репродуктивний успіх самця. Якщо самка після линьки «дістанеться» іншому партнеру, самець, що стежив за нею протягом декількох годин, марно витратить час і енергію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button