Людина

Перше в світі генне омолодження: чи можна “скинути” 20 років життя

Елізабет Перріш, керівник американської науково-дослідної компанії BioViva, у 2016 році стала першою людиною, на якій була успішно випробувана омолоджуюча генна терапія.

Попри те, що перші вікові зміни ми відзначаємо за зовнішніми ознаками, процеси старіння формуються і розвиваються всередині — на клітинному рівні. Кінцеві ділянки хромосом називають теломерами. Вони не несуть генетичної інформації, але захищають хромосоми, виконуючи роль своєрідного «буфера» проти зносу. Однак кожен раз, коли ділиться клітина, теломери поступово зменшуються, поки не стануть настільки короткими, що більше не можуть захищати хромосоми. Як результат, клітина старіє і більше не може виконувати свої функції.

Фермент під назвою теломераза здатний добудовувати короткі теломери. Старіючі клітини організму завдяки теломеразі знову набувають здатність ділитися, подібно молодим і здоровим клітинам. Досі методика подовження теломер випробовувалася лише на культурах вирощених клітин і лабораторних тварин.

Перший експеримент з випробування унікальної методики омолодження на людині стартував у вересні 2015 року, коли 44-річна Елізабет зважилася пройти два експериментальних курсу генної терапії, розроблених її співробітниками для уповільнення старіння. Перший курс призначений для запобігання втрат м’язової маси з віком, а другий спрямований на збільшення вироблення теломерази. Ін’єкції були зроблені Елізабет в Колумбії, через те, що препарати не схвалені Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA).

Скоро стали відомі перші результати генної терапії — і вони приголомшують! Аналізи показали, що препарати дійсно зупинили укорочення теломер. Лейкоцити в крові Перріш стали біологічно молодшими, а теломери «подовжилися» на 20 років. Відкриття компанії BioViva привернуло увагу як вчених, так і інвесторів, а експеримент тим часом триває і дослідники ретельно стежать за здоров’ям Перріш.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments