Наука

Перші цивілізації Європи виявилися більш генетично однорідні, ніж припускали

Міжнародна команда вчених з’ясувала, що перші грецькі цивілізації походили приблизно від одних і тих же предків.

Image by nonbirinonko from Pixabay

Робота опублікована в журналі Cell. Команда вчених з університетів Лозанни (Швейцарія), Йоханнеса Гутенберга (Німеччина) та інших вузів секвеновала шість повних геномів, зібраних з археологічних пам’яток раннього і середнього бронзового століття Греції, а також мітохондріальні геноми 11 інших індивідів, що жили в епоху раннього бронзового століття біля берегів Егейського моря.

Незважаючи на помітні відмінності в похоронних звичаях, архітектурі і мистецтві, мінойськаа цивілізація на Криті, Еллінська – у материковій частині Греції – і кікладська – на Кікладських островах в центрі Егейського моря, – як з’ясували вчені, були генетично схожі протягом раннього бронзового століття (близько п’яти тисяч років тому).

Отримані дані важливі, оскільки вказують на те, що розвиток міських центрів, інтенсивної торгівлі, використання металів та інші важливі інновації, що з’явилися в період переходу від неоліту до бронзового віку, були викликані не тільки масовою імміграцією зі сходу Егейського моря (як припускали раніше), але і культурним обміном між місцевими неолітичними групами.

Результати роботи свідчать і про те, що грецьку цивілізацію сформували хвилі міграції пастухів з Причорноморсько-Каспійських степів і тих, хто жив на північ від Егейського моря (Понтійсько-Каспійський степ). Ці можливі хвилі міграції передують появі найбільш ранній задокументованій формі грецької мови, що говорить на користь теорій, що пояснюють появу протогрецької мови і еволюцію індоєвропейських мов або в Анатолії, або в регіоні Понтійсько-Каспійських степів.

У майбутньому дослідники сподіваються вивчити повні геноми останків людей, що жили в період між мезолітом і бронзовим століттям у Вірменії і на Кавказі. Це може допомогти достеменно визначити витоки міграції на узбережжі Егейського моря і краще інтегрувати геномні дані з існуючими археологічними і лінгвістичними свідоцтвами.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button