Наука

Скільки калорій спалює наш мозок і як

Фітнес без руху: як наш мозок спалює багато зайвих калорій

Фітнес в уявленні більшості — купа гир, дорогі тренажери, два відра поту і «все, я більше не можу». Однак, для спалювання калорій зовсім не обов’язково натужуватися в тренажері Сміта або на біговій доріжці. Наш мозок відмінно спалює калорії, адже він відповідальний за одне з найбільш масивних поглинань енергетичних запасів: на нього припадає до чверті всієї енергії тіла. Виходить, вирішення важких завдань, лежачи на дивані, і пошук подарунка дружині на день народження — простий шлях до схуднення? Розбираймося.

На кафедрі еволюційної антропології в Університеті Дюка підрахували, що коли тіло знаходиться в стані спокою і не займається якою-небудь діяльністю, крім дихання, травлення, терморегуляції й читання етикеток в туалеті, мозок витрачає вражаючі 20-25% всієї енергії організму, головним чином у формі глюкози. Це 350 і 450 калорій в день для жінки й чоловіка середньої статури відповідно. При цьому в дитинстві мозок ще вимогливіший. В середньому у віці шести років мозок може використовувати до 60% енергії тіла. Ця звичка поглинати глюкозу великими ковтками фактично робить мозок найдорожчим в плані енергоспоживання органом в організмі, водночас він складає всього 2% від ваги тіла в цілому.

Велика частина енергії, споживаної мозком, спрямована на те, щоб дозволити нейронам зв’язуватися один з одним і ефекторними клітинами за допомогою хімічних сигналів, що передаються через структури, які називаються синапсами. Крім того, мозок ніколи не відпочиває: ми спимо, а він все ще споживає паливо, щоб передавати сигнали між клітинами для підтримки основних функцій нашого організму. До того ж, обслуговування мозку — це цілий флот клітин, і їм також потрібна глюкоза, щоб жити й продовжувати виконувати свою роботу. Словом, одні витрати.

Окей, людський мозок жадібний до енергії, але чи означає це, що чим більше ми задіємо його, тим більше енергії він буде викачувати, і тим більше калорій ми будемо спалювати? Технічно — так, але тільки за умови, що задачі будуть дійсно складні, а не з підручника 3-го класу, адже для мозку важка розумова задача далеко не теж саме, що і для вас. Раніше не вивчені рутинні дії, де мозок не здатний готовий підставити відповідь на основі досвіду, навчання чогось нового, грі на волинці, наприклад, або вивчення іноземної мови — ось відмінна штанга для мозку. Сканворди і тетріс — ні.

Коли ви тренуєтеся щоб вчитися чогось нового, ваш мозок адаптується до збільшення передачі енергії в усіх його областях, які активуються тренуванням. По мірі того, як ми стаємо більш кваліфікованими у вирішенні того чи іншого завдання, мозку більше не доводиться працювати так старанно. Виконання цього завдання зрештою вимагає менше енергії, і доводиться знову навчати його чогось нового.

Існує міф, що людина використовує мозок лише на 10%, отже, якщо напружитися, то можна спалювати в рази більше калорій? На жаль, це вірно тільки для охоронців на прохідній і чергових біля ескалатора. Мозок більшості людей працює на повну котушку. Ми ж не використовуємо тільки 10% серця, печінки або легенів, це як мінімум абсурд з точки зору еволюції. Але мислити старанніше зовсім не означає витрачати ще більше калорій головою. На тлі величезного загального споживання енергії мозком, її частина, необхідна тільки для розумового процесу насправді порівняно невелика. Іншими словами, вивчення нової задачі або виконання чогось складного насправді не найбільш енергомістка частина роботи мозку. Він здатний закидати енергію в певні області, які наразі активні. Але загальна витрата в мозку вважається постійною.

Так чи можна вважати наш власний мозок таким же ефективним тренажером, як який-небудь батерфляй? У 1984 році чемпіонат світу з шахів був раптово зупинений з-за сильного виснаження Анатолія Карпова, який за попередні п’ять місяців і десятки матчів схуд на 10 кілограмів. За деякими підрахунками, шахісти можуть спалити до 6 000 калорій за один день, і все це сидячи на стільці упродовж довгого часу. Стрес, який може призвести до збільшення пульсу, прискорене дихання і потовиділення все це в сукупності спалює калорії поряд з мозковою активністю. Так що використовувати мозок для схуднення можна і навіть корисно, але тільки разом з іншими способами спалювання надлишків палива.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть