Всесвіт

Під час космічного польоту людина піддається високому рівню мутацій

Згідно з дослідженням, проведеним вченими Нью-Йоркського університету, астронавти схильні до високого ризику розвитку мутацій, пов’язаних з космічним польотом. Мутації можуть збільшити ризик розвитку раку та серцевих захворювань протягом життя космонавта. Вчені виявили мутації ДНК в системі кровотворення у всіх 14 космонавтів, які брали участь в дослідженні.

Група дослідників Нью-Йоркського університету проаналізувала зразки крові у астронавтів NASA, які літали на космічних кораблях в період з 1998 по 2001 рік. Вчені виявили соматичні мутації ДНК в системі кровотворення (кровотворних стовбурових клітинах) у всіх 14 космонавтів, які брали участь в дослідженні.

Соматичні мутації – це мутації, які відбуваються вже після зачаття людини, в клітинах, відмінних від сперматозоїдів або яйцеклітин. Ці мутації не можуть передаватися потомству. Такі мутації часто викликаються факторами навколишнього середовища, такими як вплив ультрафіолетового випромінювання або певних хімічних речовин. Ці мутації можуть бути результатом хіміо – або променевої терапії раку.

“Астронавти працюють в екстремальних умовах, де багато факторів можуть призвести до соматичних мутацій, в першу чергу через космічну радіацію. Інтерес і до комерційних космічних польотів, і до дослідження далекого космосу швидко зростає. Отже, зростають потенційні ризики для здоров’я від впливу різних шкідливих факторів, пов’язаних з повторними або тривалими дослідницькими космічними місіями, такими як політ на Марс. Тому ми вирішили ретроспективно вивчити соматичну мутацію в когорті з 14 астронавтів», — говорить провідний автор роботи професор Девід Гукасян.

Соматичні мутації астронавтів Cardiovascular Research Institute, Icahn School of Medicine at Mount Sinai, New York, NY, USA

Об’єктами дослідження були астронавти, які здійснили відносно короткі (в середньому 12 днів) польоти на космічних човниках в період з 1998 по 2001 рік. Їх середній вік становив приблизно 42 роки; 12-чоловіки, 6 з 14 були на своїй першій місії. Лікарі NASA зібрали зразки цільної крові астронавтів за 10 днів до польоту і в день приземлення, а лейкоцити — через три дні після приземлення. Зразки зберігалися при температурі -80°C протягом приблизно 20 років.

Використовуючи секвенування ДНК з подальшим великим біоінформаційним аналізом, дослідники виявили 34 мутації в 17 генах. Найбільш часті мутації відбулися в TP53, гені, який продукує білок, що пригнічує пухлину, і DNMT3A, одному з найбільш часто мутуючих генів при гострому мієлоїдному лейкозі.

“Наявність цих мутацій не обов’язково означає, що в астронавтів розвинеться серцево-судинне захворювання або рак, але є ризик, що з часом це може статися через постійне і тривале перебування в екстремальних умовах глибокого космосу», – сказав доктор Гукасян. – “Наша рекомендація полягає в тому, що лікарі NASA повинні перевіряти астронавтів на соматичні мутації кожні три-п’ять років і, що не менш важливо, в пенсійні роки».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button