Всесвіт

Під льодом на південному полюсі Марса може ховатися ціла мережа рідких водойм

Радар зонда Mars Express показав, що під 1,5-кілометровим шаром льоду біля південного полюса Марса може знаходитися не тільки озеро з рідкою водою, але і безліч водойм меншого розміру.

Ще в 2018 році спостереження європейського супутника Mars Express показали, що під льодом поблизу південного полюса Червоної планети може ховатися велике «озеро» рідкої води. Тепер астрономи проаналізували додаткові дані, отримані радаром Mars Express, і отримали більш точну картину, відкривши цілу мережу підлідних водойм. Схоже, основний резервуар рідини оточує кілька «ставків» меншого розміру – про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature Astronomy.

Головне «озеро» має 20-30 кілометрів в діаметрі, вода в ньому повинна бути вкрай насичена солями, які не дозволяють їй замерзати. Професор Болонського університету Роберто Ороса (Roberto Orosei), співавтор відкриттів і 2018 року, і нинішнього, зауважує, що з усіх регіонів Марса цей найбільше схожий на «жилий».

Падаючи на крижаний щит, промінь радара частково відбивається не тільки від верхньої, а й від нижньої його поверхні. Характеристики цього сигналу здатні багато розповісти і про нижні шари. Так, згідно з результатами спостережень Mars Express в 2012-2015 роках, у південного полюса Марса були помічені ознаки рідкого озера – поверхня виключно рівна і яскрава на глибині близько 1,5 кілометра.

© ESA

Новий масив даних охоплює період з 2010 по 2019 рік. Він не тільки підтверджує ці висновки, а й вказує на існування сусідніх резервуарів з рідиною, відокремлених від головного перемичками «суші». За словами Роберто Ороса, якби ми отримали подібні дані де-небудь на Землі, сумнівів в наявності підлідних водойм не було б зовсім. Однак з Марсом все-таки слід бути обережнішим.

Багато вчених дійсно сумніваються в цих висновках. Перш за все, їх хвилює питання про здатність води залишатися рідкою, адже в околицях марсіанського південного полюса температура поверхні опускається нижче мінус 110 ° С і з глибиною лише поступово зростає. За наявними теоретичними оцінками, озеро має перебувати при температурі мінус 70 ° С, при якій навіть величезний тиск льоду не здатний підтримати воду в рідкій фазі. А якщо її підігріває якийсь додатковий механізм – наприклад, геотермальні джерела, – то звідки вони взялися на напівмертвій в геологічному сенсі планеті?

Втім, можливо, водойми дійсно не можуть залишатися тут рідкими і знаходяться в процесі повного замерзання. Воно могло сформуватися ще до утворення шапок або пізніше – в періоди, коли клімат Марса був більш сприятливим. В цьому випадку і підлідне озеро, і навколишні його «озерця» – залишки стародавньої і ширшої водойми.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button