Всесвіт

У НАСА пояснили, чому на Марсі зникає метан

Команда вчених НАСА з’ясувала, чому на Марсі пропадає метан. Його виявив марсохід НАСА Curiosity, але він був відсутній в даних, отриманих з орбітального космічного корабля ЄКА.

Крихітна кількість метану на Марсі становить особливий інтерес для вчених-планетологів. Річ у тім, що газ може вказувати на існування життя під поверхнею планети.

Ще в 2004 році вчені НАСА оголосили, що вони виявили сліди газу в марсіанській атмосфері. Можливо, що виявлений на Червоній планеті метан з’явився в результаті геологічних процесів, але в рівній мірі це може бути свідченням існування мікробного життя в грунті чужого світу.

Однак за роки, що минули після цього першого відкриття, виникла загадка, пов’язана з наявністю газу. А саме, чому одні інструменти здатні виявляти сліди метану, а інші, які теоретично здатні на це – ні?

Наприклад, пробираючись через кратер Гейла, марсохід НАСА Curiosity зміг виявити сліди газу за допомогою свого лазерного спектрометра (TLS).

Зазвичай TLS реєструє близько половини частини метану на мільярд в атмосферному обсязі з періодичними незрозумілими сплесками до 20 частин на мільярд. Коли орбітальний апарат Trace Gas Orbiter Європейського космічного агентства (ESA) прибув на Марс в 2016 році, вчені вважали, що він підтвердить спостереження Curiosity. Але цього не сталося.

Чому так відбувається?

Вчений з Йоркського університету в Торонто Джон Мурс запропонував свою гіпотезу. Мурс, який  працював з командою НАСА припустив, що розбіжності в результатах вимірів викликані часом марсіанських діб, в яке вони проводилися.

Американський прилад працював марсіанськими ночами, коли інше обладнання «К’юріосіті» знаходилося в сплячому стані. Ночами на Марсі панує безвітря, і весь метан, який виділяється з грунту, концентрується у його поверхні.

Європейський супутник, навпаки, вимагає для роботи сонячного світла. Він аналізував атмосферу на висотах близько п’яти кілометрів. Оскільки марсіанська атмосфера днем турбулентна, метан розсіюється до такої міри, що стає невловимий навіть для найтонших приладів.

Експерименти показали, що швидше за все, так і є. Але залишається інша загадка: чому днем метан на Марсі зникає? На це питання вченим ще належить відповісти.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button