Земля

Північнокорейські ядерні випробування можуть розбудити згаслий вулкан

На самому кордоні КНДР з Китаєм височить священна для мешканців обох країн 2,7-кілометрова гора Пектусан. Їх трепет можна зрозуміти: цей сплячий вулкан, який не раз виявляв свій норов, останній раз проявив активність у 1903 р. Але і сьогодні спиться йому неспокійно. Під тиском зсередини гора зростає на кілька міліметрів в рік, а ядерні випробування на Корейському півострові лише посилюють небезпеку.

a8fa6108eb0acb9335ac8511a156ea14
Міжнародне співтовариство не раз висловлювало побоювання і невдоволення у зв’язку з продовженням випробування Північною Кореєю ядерної зброї. Тепер до цих протестів приєдналися і вчені. Нова стаття, опублікована в журналі Scientific Reports, вказує на потенційну можливість розбудити Пектусан такими струсів.

Останні випробування, проведені 6 січня 2016 р. (за повідомленням влади КНДР, то був вибух водневої бомби, хоча багато експерти в цьому сумніваються), призвели до землетрусу магнітудою 5,1. Сейсмічні коливання реєструвалися на відстані у сотні кілометрів, у тому числі і на схилах Пектусан, що знаходиться в 116 км від епіцентру вибуху.

Читайте також: 

Південнокорейські вчені побудували серію математичних моделей, підрахувавши, що, якби бомба була потужнішою і землетрус досяг 7 магнітуд, воно призвело б до різкого підвищення тиску в магматичній камері вулкана. Настільки різкого, що Пектусан би прокинувся. І передбачити наслідки цього поки не можуть навіть вчені.

Насправді, виверження Пектусан в 1903 р. було не дуже значним, зате літописи від 946 р. н.е. зберегли записи про справжню катастрофу. Тоді, за сучасними оцінками, вулкан викинув близько 100 куб. км попелу і лави і виділив енергію, еквівалентну сотні бомб, які зруйнували Хіросіму.

В наші дні Пектусан демонструє явні, хоч поки що й досить слабкі, ознаки занепокоєння. На жаль, через труднощі пропускного режиму по обидві сторони кордону вулканологи не мають достатньо можливостей для вивчення його на місці. Так що якщо станеться катастрофа, вона може стати великою несподіванкою.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button