Земля

Цвіль може протистояти дозам радіації, які вбивають людину

З самого початку роботи космічних станцій, на їх внутрішніх поверхнях почали виявлятися мікроорганізми, в тому числі і цвілеві гриби. Наприклад, на станції «Мир» у великій кількості були знайдені спори цвілі роду пеніцил, які в земних умовах зазвичай утворюються на харчових продуктах. Вважається, що деякі з них можуть викликати корозії алюмінієвих сплавів, але чим вони небезпечні в космосі, поки невідомо. Однак вони становлять небезпеку для обладнання, яке може бути використане при колонізації Марса — дослідники з Німецького центру авіації довели, що вони виживають навіть при екстремальному рівні радіації.

Відкриття було зроблено в ході експерименту, де група вчених під керівництвом Марти Кортезо помістили спори грибів в умови, близькі до умов відкритого космосу. Їх піддавали дії рентгенівського та ультрафіолетового випромінювання і стежили за тим, як протікає їх зростання. З’ясувалося, що цвіль здатна вижити навіть після поглинання 500 грей випромінювання — це в сотні разів вище, ніж смертельна доза опромінення для людини. У випадку з ультрафіолетовим випромінюванням, спори витримали потужність в 3 000 Джоуль на квадратний метр.

Чим небезпечна цвіль?

За словами Марти Кортезо, стійка до радіації цвіль може перешкодити проведенню довгострокових космічних місій. Наприклад, як і говорилося вище, вона може сприяти утворенню корозії, і виводити обладнання з ладу. Виходячи з цього, співробітникам космічних агентств доведеться як мінімум ретельно очищати внутрішню і зовнішню частини корабля, враховуючи високу живучість цвілі.

Плесень может противостоять дозам радиации, которые убивают человека
Спори пеніцила

Крім проблем з устаткуванням, деякі види цвілі можуть відбитися на здоров’ї самих космонавтів. Наприклад, на Міжнародній космічній станції були виявлені спори грибків Aspergillus fumigatus і Rhodotorula mucilaginosa, які можуть стати причиною інфекційних захворювань у людей з ослабленою імунною системою. Крім безстрашності перед радіацією, грибки також не бояться хімічних засобів і високих температур.

На даний момент у вчених немає ефективних засобів боротьби зі стійкими видами цвілі, але вони, ймовірно, вже розробляють їх.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button