Земля

Проблема води в сучасному світі

Для необізнаного це звучить парадоксально, але вчені вже давно з тривогою говорять про те, що на нашій планеті, де вода – найбільш розповсюджена з усіх речовин, нині виникає гострий водний дефіцит. Особливо гостро ця нестача відчувається у промислово розвинених державах і регіонах.

Води зовсім трохи

Всього на Землі зараз є приблизно 1,5 мільярда кубічних кілометрів води. Якщо ці «кубики» поставити в ряд від Землі до Сонця, то водний ланцюжок на такій гігантській відстані вкладеться ні багато ні мало 10 разів! Проте лише 2% (!) від цього обсягу (тобто 34 мільйони кубічних кілометрів) становить прісна вода.

foto_cikavosti_14.07.2014-012

Решта – це солоний Світовий океан, з якого, як відомо, не можна ні напитися, ні набрати води для більшості господарських потреб. При цьому 71% прісної води планети перебуває в її надрах, а ще 28,5% земної води замуровано в льодовиках, головним чином в Антарктиді. А ось на всі інші джерела – річки, озера, ґрунтову, атмосферну вологу, тощо – припадає всього 0,5% прісної води Землі. Це близько 1,7 мільйони кубічних кілометрів; річний же стік всіх земних річок дорівнює всього лише 45 тисячам кубокилометрам.

Читайте також: Сміття океану зникає невідомо куди — відео 

До того ж більшість сучасних виробництв є дуже водовитратними. Наприклад, для вирощування одного кілограма овочів потрібно від 80 до 150 літрів води, на буханець хліба – 200 літрів, на тонну звичайної пластмаси – 2000 літрів, на один автомобіль – до 10 000 літрів. Але становище ускладнюється ще й тим, що багато водойм під впливом господарської діяльності людини нині катастрофічно швидко забруднюються. У деяких країнах ступінь цієї біди вже набуває справді трагічні розміри.

Річка у вогні

Як ви думаєте: чи може загорітися річка? Причому не в переносному, а саме в буквальному значенні цього слова. Таке загоряння дійсно сталося ще в 1969 році на річці Cuyahoga (штат Огайо, США). Вода тут тоді представляла собою «пекельну суміш» із сотні найбільш екзотичних і нелегкорозчинних речовин. На її поверхні плавало різне сміття, яке навіть важко собі уявити – аж до старих холодильників і телевізорів. А оскільки ця суміш була покрита товстим шаром нафтопродуктів, то не дивно, що річка в один прекрасний момент загорілася від першої ж випадкової іскри. Пожежа на річці знищила два мости.

Найбруднішою річкою в світі нині називають Цітарум, яка знаходиться в Індонезії, поруч зі столицею країни Джакартою. Місцеві жителі вже забули, що в ній колись водилася риба. Причиною ж її страхітливого забруднення стали не тільки промислові, а в першу чергу побутові відходи багатомільйонного міста.

foto_cikavosti_14.07.2014-012-01

Зараз збирати сміття в цій річці і здавати на переробку стало набагато вигідніше, ніж рибалити. Взагалі ж «сміттєва» проблема стала справжнім екологічним лихом» для багатьох азіатських держав. Тому типовий приклад – річка Ямуна в Індії, найбільший приплив Гангу. Вона починається в Гімалаях, а потім тече по території ряду штатів, в тому числі і поблизу індійської столиці Нью-Делі. Зараз Ямуна – одна з найбільш неблагополучних річок в світі, оскільки майже 60% столичного побутового сміття без жодної переробки викидається в її води.

Читайте також: Цивілізація сміття

Не менш забруднені і найбільші річки Китаю. Наприклад, третя по довжині у світі китайська Янцзи в рейтингу Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) займає перше місце в десятці найбрудніших річок світу. Причина зрозуміла: адже понад 17 тисяч китайських міст і селищ, розташованих у басейні Янцзи, не мають очисних споруд, і тому всі їхні відходи потрапляють в її русло. Не менш забруднена і Хуанхе – друга за довжиною річка Китаю, яка до того ж є головним джерелом водопостачання для мільйонів жителів країни.

Отрута з берегів

У Європі найбільш неблагополучною річкою вважається Сарно, що протікає в Італії, на південь від Неаполя. Її води отруюють не тільки промислові і міські стічні води, але і хімічні добрива, які використовують місцеві фермери. За підрахунками екологів, Сарно щороку скидає в Неаполітанську затоку не менше півмільйона тонн азотних сполук.

Що цікаво, найчистіша річка Європи знаходиться в Україні. Річка Лімниця, права притока Дністра, тече по території Іван-Франківської області.

Сильно забруднені всі водойми в околицях Дар-ес-Салама, столиці Танзанії (Африка). Через швидко зростаюче населення владі не вдається кардинально вирішити проблему водопостачання. Рідкі і тверді побутові відходи Дар-ес-Салама без очищення скидаються в річку Мсімбезі, що викликає зростання харчових отруєнь та інфекційних захворювань.

Читайте також: Названі країни, де жителі смітять більше всіх в Європі

В басейні річки Ріачуело (Аргентина) розташовано більше 4 тисяч промислових підприємств, з яких в її води майже без очищення зливаються відходи. Ще на берегах річки знаходяться 42 офіційні звалища сміття, не рахуючи нелегальних. Недивно, що сама назва річки Ріачуело в Аргентині вже стало синонімом забруднення.

Річка Кінг, що в Тасманії, зараз вважається найбільш брудною в Австралії. Її води отруюються хімічними відходами від тутешніх вугільних шахт. Підраховано, що щорічно в її басейн скидається не менше 1,5 мільйони тонн сульфідів з цих кар’єрів.

У США порівняно з 1960-ми роками екологічна ситуація змінилася, однак у багатьох регіонах Північної Америки становище з охороною природи залишається тривожним. Зокрема, екологи закликають врятувати Великі озера Мічиган, Верхнє, Гурон, Ері і Онтаріо, які донині залишаються одними з найбільш забруднених водойм на континенті. Винні в цьому хімічні, нафтопереробні й металургійні концерни, з яких підприємств в озера потрапляють шкідливі стоки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button