Всесвіт

Планетологи відкрили рідкісну екзопланету – гарячий і надщільний субнептун

Космічний телескоп TESS виявив раніше невідому екзопланету. Вона в 3,5 раза більше Землі і в 2 рази щільніше Нептуна.

Художня ілюстрація гарячого Нептуна. Зображення: NASA

Вчені відкрили нову рідкісну планету TOI-2196 b. Це гаряча газова куля, розміром з Нептун, що відрізняється незвичайною щільністю. Дослідження показало, що хоча маса планети в минулому могла бути більшою, вона спочатку сформувалася як субнептун.

Космічний телескоп НАСА TESS зафіксував зміну блиску, пов’язану з транзитом планети, при спостереженні за зіркою TOI-2196 класу G. Ця зірка, розташована на відстані в 861 світлових роках від Землі, за розміром, масою, температурою і віком схожа на Сонце.

Після виявлення ознак транзиту дослідники підтвердили планетарну природу виявленого сигналу, вимірявши променеву швидкість за допомогою спектрографа, встановленого на телескопі Європейської космічної обсерваторії в Чилі.

Спостереження показали, що TOI-2196 b приблизно в 3,5 рази більше Землі і в 26 разів масивніше нашої планети. Це дає щільність на рівні приблизно 3,31 г/см3. Хоча це і менше, ніж у Землі (5,51 г/см3), але для субнептунів це дуже багато. TOI – 2196 b менше, ніж Нептун, але на 50% масивніше, що призводить до високої об’ємної щільності.

У TOI-2196 b відносно короткий період обертання: «рік» на цій планеті триває всього 1,2 земних дня. Через це температура на поверхні планети повинна залишатися стабільною близько 1860 К. Дослідники відзначають, що такі умови перетворюють TOI-2196 b на рідкісний тип гарячих субнептунів.

На такій близькій відстані від зірки, як правило, виживають два типи планет. Це або дуже маленькі і скелясті об’єкти, які в два рази менше Землі, або гарячі газові гіганти, розміром з Юпітер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments