Екологія

Названі катастрофічні наслідки потенційного руйнування українських ГЕС

В Україні обстріли ГЕС можуть призвести до їх руйнувань, що матиме катастрофічні наслідки для життя українців та довкілля, адже  зруйнована гребля може затопити землі та міста далеко вниз за течією.

Наразі під загрозою обстрілів опинилися ДніпроГЕС, Кременчуцька, Середньодніпровська, Київська та Канівська ГЕС, повідомляє Рубрика.

Вода як зброя

Використання води як інструменту для досягнення військових цілей не є новим явищем. Наприклад, під час Другої світової війни радянська влада підірвала ДніпроГЕС для того, щоб не “пустити” німецькі війська далі на Схід та потопити ворожі підрозділи, які знаходились у плавнях.

“Прорив будь-якої греблі по руйнівних наслідках, зокрема екологічних, спокійно може тягатися з вибухом атомної бомби”, – сказав експерт з екологічного моніторингу Максим Сорока. 

Один кубометр води важить тонну, а греблі стримують величезну масу води, тобто мільйони таких тонн.

“Цих сил достатньо, щоби руйнувати бетон. Руйнівні наслідки стають катастрофічними. Говорити про екологічні наслідки ми маємо в останню чергу, проте вони є”, — пояснив він. 

Наслідки від руйнування гребель так само розраховуються за зонами, як і наслідки від підриву ядерних бомб. В першій зоні ураження вода змітає абсолютно все: бетонні споруди, будівлі, будь-які укріплення. Науковці називають це “зоною катастрофічного затоплення”, тобто це територія, де можуть загинути люди, тварини, рослини, завдано шкоди об’єктам економіки та довкіллю.

Екологічна шкода 

У другій зоні, так званій “зоні часткового затоплення”, наслідки не менш небезпечні, адже змітаючи все на своєму шляху, вода забруднюється хімічними речовинами з промислових підприємств, змішується зі стічними водами тощо. Епідеміологічні ризики та ризики забруднення водних ресурсів збільшуються в рази.

Що буде, якщо аварії стануться на найбільших ГЕС України

Лише на річці Дніпро існує шість водосховищ: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам’янське, Дніпровське та Каховське.

“Річки Дніпро не існує – це каскад водосховищ, величезних, і кожен з них – величезна прихована ядерна бомба, якщо судити за впливом на довкілля і руйнівні наслідки. Розрив будь-якої греблі на Дніпрі – це багатомільйонні смерті впродовж 5-6 годин”, – каже Сорока.

Єдиний більш-менш безпечний район, якому затоплення не загрожує — це Полісся, а от жителі в інших регіонах України можуть постраждати.

Наприклад, якщо буде зруйновано Київську ГЕС, гребля якої тримає 3,7 мільйона тонн води, буде затоплено більше тисячі квадратних кілометрів площі. Тобто це повністю вся територія Києва та ще 50 населених пунктів поблизу – і це лише зона катастрофічного затоплення.

У Херсонській області (Каховська ГЕС) в разі катастрофи повністю покриті товщею води будуть 18 населених пунктів, ще 25 будуть затоплені частково.

Не меншими будуть наслідки у разі знищення гребель й інших водосховищ, зокрема і на заході країни.

Найбільше, якщо не брати до уваги водосховища на Дніпрі, потенційні удари по водних об’єктах загрожують південним регіонам України.

Зруйнувати дамбу вкрай складно

Не всі науковці погоджуються з наведеними даними, а зруйнувати греблю – непросте завдання навіть для військових.

“Захисні споруди, дамби здебільшого проєктувалися в період “Холодної війни”, і інженери закладали різні сценарії розвитку подій, зокрема й ракетно-бомбові удари, і падіння літака на споруду, і тому подібне”, – зазначив Сорока.

В органах місцевого самоврядування є підготовлені плани на випадок таких подій. Тому головна порада на такі випадки – дотримуватись вказівок органів місцевого самоврядування та влади.

Існує чіткий алгоритм дій з урахуванням різних факторів, зокрема, ступенів пошкодження:

  • Придбайте радіо на батарейках та самі батарейки. В разі пошкодження ГЕС струму не буде, тож навіть якщо ви маєте заряджений телефон, він нічим вам не допоможе, оскільки не буде працювати мобільний зв’язок. Проте радіостанції працювати будуть.
  • Знайдіть хвилю органу місцевого самоврядування або військово-цивільної адміністрації. Уважно слухайте вказівки та слідуйте порядку дій, який вони надаватимуть.
  • Якщо ви знаходитесь вдома, підготуйтесь до евакуації: зберіть документи, речі, воду.
  • Надайте допомогу літнім людям та людям з інвалідністю.
  • Не залишайте домашніх тварин. Якщо ви маєте велику домашню худобу, відчиніть хлів – дайте тваринам евакуюватись самостійно.
  • Якщо ви вже опинились у воді, намагайтесь не ковтати її та уникайте потрапляння в дихальні шляхи. Відшукуйте поблизу предмет, яким можна скористатись для допомоги, наприклад, такий, що допоможе триматись на плаву. Спробуйте піднятись якомога вище та чекайте на допомогу.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments