Всесвіт

Планетологи виявили, що Сонце прискорює “старіння” астероїдів (фото)

Дослідження показало, що геологічні процеси на астероїді Бенну протікають несподівано швидко. Руйнування гірських порід під дією сонячного тепла займає всього кілька десятків тисяч років.

Фото: астероїд Бенну. Джерело: NASA / Goddard/University of Arizona/Lockheed Martin

Комп’ютерне моделювання, засноване на даних місії OSIRIS-REx, показало, що термічні тріщини можуть розколювати і руйнувати гірські породи на поверхні астероїда Бенну за 10 – 100 тис.років. Це дуже швидко для геологічних процесів.

Мікроскопічні зображення, отримані за допомогою камери PolyCam, встановленої на борту корабля місії OSIRIS-REx, відобразили поверхню астероїда у високій роздільній здатності. Дослідники виявили на знімках і картували понад 1,5 тис.тріщин в гірських породах. Деякі з них за розміром були не більше тенісної ракетки, інші — крупніше корту.

У своїй роботі, опублікованій в журналі Nature Geoscience, планетологи показали, що більшість тріщин, що формуються на поверхні скель, спрямовані в одну сторону. Вони переважно вирівняні в напрямку з північного заходу на південний схід. Це вказує на те, що вони утворилися під впливом перепадів тепла протягом доби.

Тріщини на скелях орієнтовані з північного заходу на південний схід. Зображення: NASA / Goddard/University of Arizona

Швидкі перепади температури на Бенну створюють внутрішнє напруження, яке розколює і руйнує скелі, вважають вчені. Це подібно до того, як холодне скло тріскається під гарячою водою. Сонце сходить над астероїдом кожні 4,3 год. При цьому денні температури можуть коливатися від 127°С днем до -23°С вночі.

Дослідники відзначають, що якби зсуви або удари рухали валуни швидше, ніж поширювалися тріщини, то вони вказували б у випадковому напрямку. Оскільки це не так, вчені вважають, що Сонце – основна причина геологічної еволюції поверхні астероїда.

Комп’ютерне моделювання, засноване на вимірюванні цих тріщин, показало, що руйнування гірських порід на поверхні Бенну займає від 10 000 до 100 000 років.

“Ми думали, що регенерація поверхні астероїдів займає кілька мільйонів років. Ми були здивовані, дізнавшись, що процеси старіння і вивітрювання на астероїдах відбуваються так швидко, з геологічної точки зору”, – говорить Марко Дельбо, старший науковий співробітник університету Лазурного берега і один з авторів дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button