Наука

Планова вакцинація врятує понад 50 мільйонів життів

Міжнародна група вчених опублікувала статтю про дослідження, присвяченому створенню штучного імунітету в дитячому віці.

Image by Angelo Esslinger from Pixabay

У журналі The Lancet опубліковано аналіз охоплення плановою вакцинацією дітей в 204 країнах за період 1980-2019 роки. Поширення вакцинації і забезпечення доступності вакцин сприяли позбавленню людей від багатьох захворювань. Колись смертельно небезпечні інфекції, такі як кір і віспа (за одне лише ХХ століття забрали життя до пів мільярда осіб), стали швидше частиною людської історії, адже поява імунітету в дитинстві дозволяє уникнути хвороби і в дорослому віці.

У кожній країні існують комплекси заходів з боротьби з різними інфекційними захворюваннями. Один з найбільш поширених – планова вакцинація (наприклад, від гепатиту, дифтерії та правця). Вчені оцінили реалізацію цих планів на ділі, з огляду на можливі помилки в даних, аналізуючи глобальні і регіональні тенденції дитячої вакцинації, прогрес в досягненні цілей Глобального плану дій щодо вакцин ВООЗ і взаємозв’язок між охопленням вакцинацією і соціально-демографічним розвитком.

У дослідженні проаналізували, як основні вакцини, в тому числі препарати проти дифтерії, правця та кашлюку, проти кору і туберкульозу (БЦЖ) використовуються для вакцинації в 204 країнах. В рамках аналізу щепленими вважалися діти, які мали офіційні документи про отримання вакцини. В ході дослідження враховувалися не тільки самі препарати, але і їх дозування, вік вакцинації і схеми обстеження дітей.

«Імунізація – важливий процес поліпшення якості життя населення планети. Планова вакцинація дітей є необхідною умовою для того, щоб підвищити показники здоров’я суспільства. За останні 40 років у світі досягнуті високі показники вакцинації, що дозволяє припустити, що збереження заданої динаміки навіть в умовах пандемії COVID-19 дозволить врятувати більше 50 млн життів до 2030 року », – говорять дослідники.

Аналіз даних показав, що до 2019 року дитяча вакцинація досягла досить високих показників. Глобальне охоплення третьою дозою АКДС (комплексної вакцини від кашлюку, дифтерії та правця) – 81,6% в порівнянні з 39,9% в 1980 році. Охоплення першою дозою протикірної вакцини виріс з 38,5% в 1980 до 83,6% в 2019. За 40 років охоплення третьою дозою вакцини проти поліомієліту виріс майже в два рази – з 42,6% до 79,8%. Хорошими темпами вакцинації характеризується період з 2000 по 2019 рік.

Але, за даними за 2019 рік, 14,5 мільйона дітей у всьому світі як і раніше не отримали першої дози АКДС, що говорить про збій реалізації Глобального плану вакцинації. Одна з причин ситуації, що склалася – нерівний доступ до вакцин в країнах із середнім і низьким рівнем доходу. Така ситуація вводить дітей у групу ризику.

«Подібна ситуація не може не турбувати – сучасна охорона здоров’я вимагає глобального погляду, глобальних ініціатив. З іншого боку, Програма глобальної ліквідації віспи – перемога на благо всього людства, приклад того, як люди, об’єднавшись, можуть зробити світ для своїх дітей і онуків краще », – підсумовують вчені.

Національні уряди і глобальні організації продовжують виділяти значні ресурси: з 2000 по 2017 рік фінансування вакцинації в «проблемних» країнах склало більше 107 млрд доларів. Планується, що в рамках нової програми «Порядок денний імунізації 2030» число дітей, які отримують нульову дозу вакцини, скоротиться вдвічі до 2030 року завдяки розширенню і доступності планової вакцинації для всіх категорій громадян незалежно від рівня доходу.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button