Всесвіт

Подивіться на знімок біполярної планетарної туманності, зроблений «Хабблом»

На цьому тижні команда телескопа «Хаббл» представила знімок біполярної планетарної туманності M1-63 в формі пісочного годинника. Подібна туманність утворюється, коли зірка в її центрі скидає величезна кількість матеріалу з зовнішніх шарів, залишаючи після себе хмара газу і пилу.

Портрет M1-63, розташованої в сузір’ї Щита. Надано: ЄКА / Hubble і НАСА, Л. Стангелліні.

Біполярна туманність (англ. Bipolar nebula) – туманність, що має форму двох лопатей. Багато, хоча і не всі, планетарні туманності мають спостережувану біполярну структуру. Можливо, два типи туманностей пов’язані безпосередньо і змінюють одна одну в ході еволюції туманності.

Хоча точні причини утворення подібних структур невідомі, можливо, вони пов’язані з фізичним процесом, званим біполярним закінченням (англ. Bipolar outflow), при якому зірка викидає струмені з високою енергією у напрямку до обох полюсів. Одна з теорій стверджує, що такі струмені стикаються з речовиною, яка оточує зірку (зоряний пил, оболонки речовини, скинуті при спалаху наднової), в результаті чого утворюються куполоподібні структури в областях зіткнення.

Подвійна система зірок в центрі біполярної туманності здатна створювати форми, схожі на пісочний годинник або метелики.

M1-63 розташована в сузір’ї Щита. Воно знаходиться на південній півкулі неба поблизу небесного екватора. Займає на небі площу в 109,1 квадратного градуса, містить 28 зірок, видимих неозброєним оком.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button