Всесвіт

Подивіться на новий знімок наднової Тихо Браге, яка вибухнула 450 років тому (фото)

Дослідники представили результати нового спостереження за надновою SN 1572.

Міжнародна група астрофізиків об’єднала дані спостереження космічних обсерваторій IXPE і “Чандра” для спостереження за залишками наднової. Аналіз поляризованого рентгенівського випромінювання показав, як ударні хвилі поширюються в просторі навколо наднової SN 1572 (наднової Тихо Браге) понад 450 років після вибуху.

Комбіноване зображення залишку наднової SN 1572, що включає дані обсерваторій «Чандра» і IXPE в рентгенівському світлі і результати оптичних спостережень проекту Digitized Sky Survey. Зображення: IXPE: NASA/ASI/MSFC/INAF / R. Ferrazzoli та ін., Chandra: NASA/CXC/RIKEN & GSFC/T. Sato et al. Optical: DSS, Image processing: NASA/CXC/SAO/K. Arcand, L. Frattare & N. Wolk

Дослідникам вдалося виміряти поляризацію рентгенівських променів від залишків наднової, щоб описати геометрію магнітного поля наднової. Поляризоване випромінювання виробляється електронами, що рухаються в магнітному полі в процесі, який називається «синхротронним випромінюванням». Аналіз напрямку поляризації допомагає зрозуміти, яким чином SN 1572 і подібні об’єкти прискорюють частинки до надшвидкостей.

На новому зображенні дослідники об’єднали дані про поляризацію випромінювання (темно-фіолетовий і білий) з даними обсерваторії «Чандра» (червоний і синій). Тонка червона лінія навколо залишку наднової, видно на знімку, показує області, де електрони були прискорені до високих енергій, обертаючись по спіралі навколо силових ліній магнітного поля і виробляючи рентгенівське випромінювання.

Наднова SN 1572. Рентгенівське випромінювання, зняте обсерваторією “Чандра” (ліворуч) і поляризація цього випромінювання, вивчена IXPE. Зображення: IXPE: NASA/ASI/MSFC/INAF / R. Ferrazzoli та ін., Chandra: NASA/CXC/RIKEN & GSFC/T. Sato et al.

SN 1572 – одна з найбільш відомих наднових типу la. Це термоядерний вибух, який відбувається, коли білий карлик у двійковій системі витягує матеріал зі своєї зірки-супутника, поки не досягне межі маси, або коли два білі карлики зливаються.

Залишок після вибуху цієї наднової часто називають “надновою Тихо Браге” на честь датського астронома, який одним з перших виявив і описав вибух зірки, що спостерігався в 1572 році. Вважається, що саме ця подія описує Шекспір в «Гамлеті»: драматург міг спостерігати нову яскраву зірку на небі, коли йому було 8 років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button