Людина

Поліпшити когнітивні здібності дітей може звичайна питна вода

Вчені давно говорять про те, що для нормального функціонування – перетравлення їжі, виведення токсинів і так далі – організму необхідно отримувати достатню кількість води.

Між тим вчені з США виявили ще один цікавий ефект, пов’язаний зі споживанням питної води. Виявилося, вона підвищує здатність юного мозку функціонувати в режимі багатозадачності.

У дослідженні взяли участь 75 дітей у віці від 9 до 11 років. На першому етапі експерименту вони протягом чотирьох днів пили звичну кількість води. Потім протягом ще чотирьох днів юні добровольці повинні були пити по пів літра води в день. А на третьому етапі, який тривав чотири дні, учасники пили по 2,5 літри води щодня.

Після кожного етапу (на п’ятий день) фахівці фіксували показники гідратації сечового міхура і оцінювали когнітивні здібності дітей.

“Наскільки нам відомо, це перше дослідження, яке маніпулювало споживанням води протягом декількох днів і вимірювало зміни в когнітивній діяльності у дітей. Це також одне з перших досліджень, в якому використовуються всі доступні показники гідратації сечі, включаючи осмоляльність, питома вага і колір”, – розповів керівник дослідження професор Найман Хан (Naiman Khan) з Іллінойського університету в Урбана-Шампейн.

У результаті виявилося, що діти з більш високим рівнем гідратації краще справлялися з тестами на когнітивну гнучкість, в яких вимагалося перемикання між різними завданнями.

Крім того, після вживання великої кількості води у юних добровольців підвищилася продуктивність і швидкість реакції в тестах, пов’язаних з багатозадачністю.

А ось відмінностей у виконанні тестів, призначених для оцінки уваги і когнітивного гальмування (здатності мозку регулювати стимули, які не мають відношення до поставленого завдання) виявлено не було.

“Такі результати припускають, що правильне ставлення до здоров’я дітей, у тому числі адекватне “зволоження”, можуть принести користь при виконанні складних когнітивних операцій […]. Враховуючи, що ці процеси пізнання лежать в основі академічних досягнень, цікаво було б подумати про недорогі способи втручання в образ життя, таких як збільшення споживання води, які б дозволили поліпшити когнітивні функції і здоров’я мозку, а також підвищили ефективність роботи протягом навчального дня”, – зазначив співавтор роботи професор Чарльз Хіллман (Charles Hillman) з Північно-Східного університету.

Варто додати, що після другого етапу випробування рівень гідратації дітей, як і очікувалося, в середньому збільшився. Однак показники деяких учасників, які спочатку споживали менше води, зросли ненабагато або і зовсім залишилися на колишньому рівні. Це вказує на те, що такі діти можуть щодня відчувати недолік рідини в організмі, вважають фахівці.

Команда продовжить дослідження в цій області. Вчені мають намір з’ясувати, як вживання питної води позначається на інших когнітивних здібностях дітей. Ба більше, вони хочуть використовувати технології візуалізації, щоб зрозуміти, які нейронні мережі найбільше виграють від “зволоження” організму.

Автори статті, опублікованій у виданні The Journal of Nutrition, звертають увагу батьків на те, що споживання достатньої кількості питної води вкрай важливо для здоров’я дітей – не тільки когнітивні, але й насамперед фізичного.

“Діти піддаються більш високому ризику мимовільного зневоднення. А задоволення їх потреб у [питної] воді залежить від дорослих”, – підкреслив професор Хан.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button