Земля

Порятунок Землі виявився небезпечним для людства

Вчені Кембриджського університету у Великобританії розкритикували популярну ідею «Пів-Землі» (Half-Earth) про створення особливо охоронюваних природних територій, що охоплюють 50 відсотків земної поверхні. За розрахунками дослідників, подібна витівка може поставити під загрозу життя мільярдів людей. Про це повідомляється в прес-релізі на EurekAlert!.

Фахівці визначили, яким територіям потрібно надати статус особливо охоронюваних, щоб забезпечити 50-відсоткову схоронність кожного екологічного регіону — великих ділянок суші, що характеризуються відносно однорідним складом рослинності і тварин. До екорегіонам відноситься, наприклад, Амазонія, центральноафриканські мангрові ліси і балтійські змішані ліси.

Виявилося, що, навіть якщо уникати міські території та сільськогосподарські землі, в особливо охоронюваних зонах виявляться близько мільярда людей, які проживають, в основному, в країнах з середнім рівнем доходу.

Як пишуть автори, хоча радикальні дії необхідні для збереження життя на Землі, пріоритетом має залишатися екологічний добробут людини. Соціальні та економічні наслідки охорони природи повинні бути розглянуті в першу чергу, вважають дослідники. Так, особлива охорона більшої кількості земель може вимагати переселення людей, які також втратять доступ до ресурсів. З іншого боку, проживання на території з особливим статусом може сприятливо вплинути на здоров’я та психічне благополуччя населення.

За оцінками, в даний час на територіях з особливим природоохоронним статусом проживає 247 мільйонів людей. У разі реалізації сценарію «Пів-Землі» це число збільшиться в чотири рази.

Кнопка «Наверх»