Земля

Італії прогнозують серію кліматичних катастроф

Спека і посуха, що встановилися в Італії, восени можуть змінитися зливами та повенями, вважає професор фізичної географії, геоморфології римського університету La Sapienza Ліна Даволі.


Найсильніша спека встановилася на Апеннінах з самого початку літа. Кліматологи відзначають, що минулий червень став найспекотнішим за всю майже 200-річну історію метеоспостережень, якщо не вважати аномально високих температур червня 2003 року. У липні температури у багатьох районах центральної і південної Італії впритул підібралися до історичних максимумів, що призвело до сильних лісових пожеж та різкого обміління ряду водойм.

“Літня спека в Італії — це нормальне явище, проблема полягає в тому, що високі температури і брак дощів в цьому році почалися не в липні, як зазвичай, а на два місяці раніше. Аномалією стала саме тривалість цього періоду, який торкнувся як літа, так і весни”, — заявила експерт.

“У короткостроковій перспективі це призводить до падіння рівня водойм, наприклад, озера Браччано, звідки в Рим надходить прісна вода, тобто поверхневих вод, які живляться за рахунок дощів. Спостерігається падіння річки По на півночі країни і Тібру, який також важливий для водопостачання Риму. На ґрунтові води впливу виявляється менше: для того, що ці резерви вичерпалися, потрібно трохи більше часу”, — сказала професор.

У п’ятницю мерія Риму, керівництво компанії Acea, яка займається водопостачанням міста, і влада столичного регіону Лаціо після тижневих переговорів змогли уникнути заборони на забір води з озера Браччано. Це безпрецедентне рішення повинно було вступити в силу в понеділок, в результаті близько півтора мільйона римських жителів могли почати отримувати воду по 8 годин на добу.

У світлі заходів щодо запобігання водного дефіциту експерт нагадала про поступове зниження забору з Браччано, рівень якого впав на метр, і більш активному використанні 90-кілометрового водогону Пескьера-Капоре, який забезпечує до 70% потреб Вічного міста в прісній воді.

“Дощі, які, ймовірно, почнуться у кінці літа, будуть особливо сильними і інтенсивними. Нинішні високі температури підігрівають води Середземного моря, що породить появу циклонів з гарячим і вологим повітрям і погіршення погоди в кінці літа, вересні та жовтні. Нас може чекати ціла серія катастроф, тому що зливи, що випадають на посушливі ділянки рельєфу, призводять до ерозії ґрунтів і, як наслідок, затоплень і повеней”, — сказала Даволі.

На її думку, зміни клімати носять циклічний характер, але частково відбуваються через антропогенні фактори. В якості прикладу вона навела пожежі лісів в Італії: за підозрою в підпалі деяких з них були арештовані кілька людей. Лісові пожежі, завершила Даволі, також вносять внесок у парниковий ефект і тим самим загострюють ряд факторів, що впливають на нинішню погоду. Тим не менш, вважає вчений-геолог, ситуацію з посухою в Італії поки що не можна назвати критичною.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button