Екологія

Повітря за час карантину не стало чистішим

Щоб зменшити поширення COVID-19 люди засіли в будинках і рідше користувалися автомобілями. Дослідники вирішили розібратися, як зниження мобільності вплинуло на якість повітря в долині річки по — одному з найбільш забруднених регіонів Європи. Хоч викидів від автомобілів і стало менше, концентрація аерозолів та інших забруднювачів навпаки збільшилася.

Повітря в долині річки По в Італії (поруч з Міланом) має гірші оцінки в Європі за всіма стандартами якості, тому що знаходиться під сильним впливом антропогенних факторів. Група вчених з Фінляндії, Італії та Швейцарії під керівництвом Гельсінського університету провела дослідження щодо зміни якості повітря в цьому регіоні в період карантину. У теорії зниження мобільності людей і менше число поїздок в пандемію повинно було серйозно очистити повітря, але цього не сталося.

Вчені об’єднали вимірювання якості повітря та дані комп’ютерного моделювання в декількох місцях долини. Результати показали, що значне зниження мобільності людей і викидів від автомобілів (які, наприклад, підвищують концентрацію оксидів азоту), не вплинули на концентрації аерозольних частинок — вони практично залишилися незмінними в порівнянні з попередніми роками. А концентрація вторинних забруднювачів, наприклад, приземного озону, збільшилася. Загальна окислювальна здатність атмосфери провокувала утворення нових аерозолів.

Моделювання також показало, що в міру значного скорочення викидів оксидів азоту хімічні реакції органічних газів з атмосферними окислювачами посилилися. “Регіон долини По — це масивний реактор періодичної дії з усіма видами хімікатів. Зміна одного з “інгредієнтів” може викликати нелінійну реакцію в концентраціях інших забруднювачів повітря”, — пояснює доктор Федеріко Бьянкі з Інституту атмосфери й Землі Гельсінського університету.

Це дослідження не тільки пролило світло на утворення забруднювачів у найбруднішому районі Європи, але й показало, що скорочення викидів від транспортних засобів майже не впливає на концентрацію твердих частинок. Можливо, кажуть вчені, в інших районах планети схожа ситуація.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button