Фото

Позаземні сонячні затемнення (фото+відео)

Сонячні затемнення зазвичай називають одним з найбільш вражаючих видовищ, які можна побачити на небі. Спостерігаючи, як Сонце поступово зникає, починаєш розуміти, що відчували люди в давнину, які не знали, чому це відбувається, і чи повернеться світило.


Але сонячними затемненнями можна милуватися не тільки на Землі, але також і на інших тілах Сонячної системи. Звичайно, за умови, що у них є супутники або ж вони обертаються навколо планети, здатної закрити Сонце. Так що на Меркурії і Венері сонячні затемнення в принципі неможливі (хоча, з-за хмар на поверхні Венери в будь-якому випадку не видно Сонця). Але ось на поверхні Місяця його можна побачити.

Як напевно неважко здогадатися, сонячне затемнення там трапляється кожного разу, коли на Землі спостерігається місячне затемнення. При цьому, на Місяці затемнення тривають набагато довше, ніж на нашій планеті, і його можна побачити на всій денній стороні. Наскільки відомо, першим земним посланцем, якому довелось побачити сонячне затемнення на Місяці, став Surveyor III, який спостерігав його 24 квітня 1967 року.

Так, якість знімків звичайно далеко не HD. Але все ж це частина історії.

Внеземные солнечные затмения
У 2009 році затемнення довелося поспостерігати знаходиться на місячній орбіті апарату Kaguya.

Щось подібне довелося побачити і людям. 21 листопада 1969 року під час повернення «Аполлона-12», Земля встала точно на лінії між кораблем і Сонцем. Астронавти пізніше назвали побачене одним із найбільш вражаючих видовищ за весь час польоту.

На Марсі теж можна побачити сонячне затемнення, але там воно ніколи не буває повним. Хоча видимий діаметр Сонця на місцевому небі і на 40% менше ніж Землі, але супутники червоної планети Фобос і Деймос занадто малі, щоб повністю закрити диск. Ось так виглядає затемнення з участю Фобоса (кадри зроблені марсоходом Curiosity).

Фобос проходить сонячний диск всього за 30 секунд. Оскільки супутник обертається на невеликій відстані від Марса, затемнення з його участю не побачиш вище 70 градуса північної/південної широти.

Внеземные солнечные затмения
А так виглядає затемнення з участю Деймоса. Як видно, це і затемненням то складно назвати. Швидше за транзит по диску Сонця.
Внеземные солнечные затмения
Побачити затемнення на орбіті планети-гіганта досить просто. За час свого перебування у Сатурна, апарат «Кассіні» кілька разів проводив зйомку в положенні, коли Сонце знаходилося позаду планети.

Внеземные солнечные затмения
А ось так виглядає затемнення на відстані майже п’яти мільярдів кілометрів від Землі. Апарат «Нові горизонти» сфотографували Плутон у той момент, коли позаду нього знаходилося Сонце. Це було зроблено не для краси, а з метою вивчення атмосфери карликової планети. Аналізуючи сонячне світло, яке проходить через нього, можна отримати деяку інформацію про її склад і будову.

Внеземные солнечные затмения


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button