Земля

Проблема перенаселення Землі

У 1800 році населення планети досягло близько 1 млрд чоловік. З того часу воно збільшилося більш ніж у 7 разів і склало більше 7,5 млрд в 2017 році.


Очікується, що число жителів планети перевищить 10 млрд до 2050 року. Чи продовжиться зростання населення? Буде поточна тенденція стійкою в довгостроковій перспективі? Ми повинні спробувати скоротити або зупинити це зростання?

У двох словах, населення світу збільшується, так як число народжень перевищує кількість смертей в співвідношенні три до одного. Надлишок народжень спершу трапився два століття тому у Європі і Північній Америці, де почала спадати смертність.

Це відзначило початок того, що вчені називають демографічним переходом. Перехід згодом поширився на всю планету, так як соціальний та економічний прогрес у поєднанні з покращеною гігієною і медициною почав знижувати темпи смертності.

Щорічні темпи зростання населення досягли піку півстоліття тому — більше 2 %. З тих пір вони знизилися в два рази, до 1,1 % у 2017 році. Цей тренд має продовжитися в наступні десятиліття, так як фертильність знижується на глобальному рівні з 5 дітей на жінку в 1950 році до 2,5 дитини на жінку сьогодні.

У 2017 році області, де фертильність залишається високою (більше 3 дітей на жінку), включають більшість країн внутрішньотропічної Африки і регіон від Афганістану до північної Індії і Пакистану. Ці райони планети будуть обумовлювати зростання світового населення.

Ключова тенденція в майбутні десятиліття — зростання населення в Африці. Населення континенту може зрости в 4 рази за майбутньому столітті, підвищившись з 1 млрд жителів у 2010 році до 2,5 млрд у 2050 році до понад 4 млрд у 2100 році, незважаючи на негативний вплив епідемії Сніду та інші фактори. Зараз одна людина з шести проживає в Африці, а через століття пропорція, ймовірно, буде більш ніж 1/3. Зростання буде особливо швидким в Чорній Африці, де населення може зрости від 800 млн в 2010 році до 4 млрд у 2100 році.

Навіть якщо світова фертильність складе всього 1,6 дитини на жінку, як у випадку Європи і Китаю, населення продовжить рости ще кілька десятиліть. Частка старих і дуже старих людей дуже мала, тому смерті відносно нечисленні.
Проблема перенаселения Земли

Проблема перенаселения Земли

Проблема перенаселения Земли
Демографи були захоплені зненацька в 1960 і 1970-х роках, коли дослідження показали початок різкого спаду народжуваності в багатьох країнах Азії і Латинської Америки. Демографічні прогнози для цих регіонів світу були переглянуті в бік зниження.

Інший сюрприз стосується міжтропічної Африки. Очікувалося, що спад народжуваності в регіоні почнеться пізніше, ніж в Азії та Латинській Америці через повільний соціальний і економічний розвиток. Але в міжтропчній Африці процес йде ще повільніше. Це пояснює перегляд у бік підвищення темпів росту населення для континенту, де буде проживати третина населення планети до 2100 року.

Прогнозувати майбутнє більш ніж на 50 років — складне завдання. Якщо маленька сім’я стане переважаючою моделлю в довгостроковій перспективі з середньою фертильністю менше двох дітей на жінку, світове населення, досягнувши піку 10 млн, почне поступово скорочуватися до вимирання. Але можливий і інший сценарій, при якому фертильність відновиться в тих країнах, де зараз вона дуже низька, в кінцевому підсумку досягнувши показника більше 2 дітей на жінку по всьому світу. Результатом стане постійне зростання населення і знову ж вимирання людської раси, цього разу через перенаселення.

Звичайно, люди повинні думати вже сьогодні про необхідність довготривалої рівноваги. Населення планети неминуче збільшиться на 2-3 млрд з сьогоднішнього моменту і по 2050 роки через демографічну інерцією, яку ніхто не може запобігти. Тим не менш, у нас є можливість змінити спосіб життя і ставитися з великою повагою до навколишнього середовища і більш ефективно використовувати природні ресурси. В цілому, довготривале виживання людства залежить більше від моделі життя, ніж від розміру населення.

Кнопка «Наверх»
Закрыть