Земля

Генетики вирішили давню суперечку про походження етрусків

Нове дослідження генетиків з Німеччини та Італії, схоже, допомогло знайти відповідь на питання, яке займало вчених понад дві тисячі років: звідки взялися етруски?

Етруски – стародавня цивілізація, що жила в першому тисячолітті до нашої ери на північному заході Апеннінського півострова, між річками Арно і Тібром, і заснувала розвинену культуру, яка передувала римській і сильно на неї вплинула / © Wikipedia

Етруски – стародавня культура, яка в залізному столітті займала велику територію Центральної Італії, включаючи сучасні регіони Тоскана, Лаціо і Умбрія. Вони процвітали більш ніж чотири століття, проте в четвертому столітті до нашої ери потрапили під вплив римлян: в результаті в 89 році до нашої ери всі жителі Етрурії отримали римське громадянство.

Багато чого з того, що ми знаємо про цю цивілізацію, засноване не на історичних свідченнях, а на мистецтві і археологічних даних: мова етрусків (не була індоєвропейською) вимерла, тому дотепер вдалося розшифрувати лише кілька слів, хоча існує близько 13 тисяч етруських текстів. Крім цього, етруски відомі своїми великими некрополями, прикрашеними фресками, витонченими саркофагами і вишуканими виробами з металу.

Нове дослідження генетиків з Інституту Макса Планка, Тюбінгенського університету (Німеччина) і Університету Флоренції (Італії), схоже, вирішило загадку, яка займала вчених понад дві тисячі років: походження етрусків. Секвенування ДНК понад 80 осіб (48 жили в проміжку від 800 до першого року до нашої ери, залізний вік і Римська республіка; шість – від першого до 500 року нашої ери, період імперії; 28 осіб – від 500 до 1000 року нашої ери (12 з Центральної Італії і 16 з Південної)), показало, що представники цієї доримської культури були корінним населенням Апеннін, а не мігрантами з Близького Сходу, як деякі дослідники вважали раніше. Результати роботи опубліковані в журналі Science Advances.

На думку авторів статті, ДНК древніх етрусків тісно пов’язане з дезоксирибонуклеїновою кислотою інших місцевих італійських популяцій. Таким чином, їхні висновки суперечать давній гіпотезі давньогрецького “батька історії” Геродота і Гелланіка з Лесбосу про те, що етруски насправді мігрували в Італію із Західної Анатолії. Це припущення зазвичай пояснюють присутністю давньогрецьких культурних елементів в Етрурії в так званий період орієнталізації, між восьмим і шостим століттями до нашої ери. Крім того, що етруський алфавіт грунтувався на західногрецькому, їх мистецтво демонструє східні риси: наприклад, людей вони зображували з великими мигдалеподібними очима.

Саркофаг подружжя, VI століття до нашої ери / © Національний музей Вілла Джулія в Римі

Але є ймовірність, що етруски просто «підгледіли» це під час своїх плавань. Інші античні вчені, зокрема давньогрецький історик I століття до нашої ери Діоніс Галікарнаський, наполягали на автохтонному розвитку цивілізації, тобто в межах свого регіону.

Згодом археологи неодноразово заявляли про схожість етруської культури залізного віку з так званою вілановською, яка їй передувала. Але потім кілька генетичних досліджень сучасних жителів Тоскани показали зв’язок їх мітохондріальної ДНК з нинішнім анатолійським населенням — і це порахували доказом Близькосхідного походження етрусків.

Однак нова робота німецьких та італійських вчених надає, на їхню думку, більш переконливе підтвердження того, що Близький Схід впливав на населення центральних регіонів Італії вже після падіння етруської цивілізації, коли там намітився приплив людей зі Східного Середземномор’я. В результаті секвенування ДНК з кам’янистої частини скроневої кістки і зразків зубів з’ясувалося, що геном людей з Етрурії і Південної Італії практично не можна відрізнити від генетичного матеріалу, витягнутого з останків італіків, що населяли Апеннінський півострів і прилеглі острови.

Дослідники змогли простежити їх родовід приблизно до фермерів епохи неоліту і степових скотарів бронзового століття. Як відомо, між 2800 і 2500 роками до нашої ери в Європі спостерігався приплив населення Причорноморсько-Каспійського степу. Кочівники поступово змішувалися з місцевими жителями. На думку вчених, саме вони принесли перші індоєвропейські мови на континент.

Генетична карта та кластеризація стародавніх та сучасних популяцій © Cosimo Posth et al., 2021

Але, судячи з усього, хоча етруски виявилися нащадками індоєвропейських племен, їх предки втратили свою мову після приходу в Італію. Хоч би що там було, до римського завоювання етруски зберігали свою культуру, яка була унікальною для регіону не тільки з лінгвістичної точки зору, додають автори дослідження.

Також вчені пишуть про переміщення людей в багатонаціональній Римській імперії, в тому числі рабів, які з часом знаходили свободу і змішувалися з місцевими (або це робили вже їх нащадки). Однак не ясно, чому саме раби з Близького Сходу залишили настільки явний генетичний слід на карті Італії. “Цей величезний генетичний зсув в часи імперії перетворює італійців < … > в “генетичний міст” між Середземномор’ям і Близьким Сходом”, – сказав керівник наукової групи Косімо Пост. Щоб зрозуміти причину, будуть потрібні додаткові дослідження.

Після падіння Західної Римської імперії в 400-х роках нашої ери і на початку Середньовіччя в геномі жителів Центральної Італії починають з’являтися риси населення Північної Європи. Швидше за все, вважають вчені, їх привнесли німецькі народи, наприклад плем’я лангобардів («довгобороді»), які по 774 рік правили більшою частиною півночі і центру Італії після краху Риму. Потім “домішки” в геном населення центральних регіонів Італії практично припиняються.

В цілому, як відзначають вчені, їх дослідження оскаржує припущення про те, що гени рівні мовам, і пропонує складніший сценарій. Тобто було помилково вважати, що поява культури з унікальними для свого часу і місця особливостями — етрусків — обов’язково вказує на те, що вони були чужинцями.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button