Земля

Пошуки малайзійського Boeing 777 допомогли знайти підводні вулкани і високі хребти

У пошуках зниклого над океаном Boeing вчені знайшли багато нового. Високі гори, хребти і вулкани були невідомі раніше і могли завадити підводній фазі операції.

До останнього часу ця частина дна Світового океану була для вчених терра інкогніта. Геологи кажуть, що рельєф Марса сьогодні краще ними вивчений, ніж дно Індійського океану на захід від австралійського узбережжя.

foto_cikavosti_29.09.2014-08-01_resized

Однак безпрецедентні по широті охоплення пошуки малайзійського літака, зниклого півроку тому, дозволили вперше отримати докладні карти і дізнатися багато нового про цю частину дна Світового океану.

Літак, на борту якого перебували 239 людей, зник 8 березня і до сих пір слідів його падіння не виявлено – в історії світової авіації це перший випадок настільки довгих безуспішних пошуків великого пасажирського лайнера.

Читайте також: Стародавні гори не дозволили Землі перегрітися

Завдяки супутниковим даними про останні сигнали з борту літака фахівці змогли окреслити вузьку, але довгу арку уздовж австралійського узбережжя, де варто шукати його уламки. В даний час Австралія залишилася майже єдиною країною, чиї кораблі на прохання малайзійського уряду продовжують пошуки корабля. Спочатку в цих пошуках брали участь 26 країн.

Пошуки координує Австралійське бюро з безпеки на транспорті, це ж відомство оперативно аналізує і викладає для загального огляду докладні карти дна. Останні відкриття вразили вчених: на отриманих картах вони вперше побачили невідомі раніше гори, що перевершують по висоті Монблан, і гірські хребти, розмір яких перевищує Гранд-Каньйон. І все це на глибині 5 км під поверхнею океану.

У пошуках літака вчені відкрили нові гірські ланцюги, окремі піки на яких мають висоту більше 1,5 км, улоговини такої ж глибини і навіть згаслий підводний вулкан, який вище американського вулкана Сент-Хеленс.

foto_cikavosti_29.09.2014-08_resized

Пошуки ведуться по обидва боки підводного хребта Брокен-Рідж приблизно в 1,9 тис. км від австралійського міста Перт. Це площа розміром з Хорватію, десь тут, за розрахунками фахівців, у лайнера мало скінчитися паливо.

Цей хребет утворився при поділі двох геологічних платформ 20-100 млн років тому. «Стоячи там на рівнині, ви б бачили гори, що підносяться над вами на висоту 3 км. Європейські Альпи тут виглядали б як передгір’я », – розповів доктор Саймон Боксалл, експерт в області океановедення з Університету Саутгемптона.

Читайте також: Унікальне відео виверження вулкана Тавурвур

По завершенні картування області площею 41 тис. кв. км австралійці перейдуть до підводної фазі пошукової операції. Вона проводитиметься з використанням глибоководних апаратів, яких будуть тягнути десятикілометровій тросом над дном океану.

І щоб апарати не зіткнувся з підводними скелями, необхідно картувати район пошуку.

«Якщо ми не будемо знати, що там знаходиться, ми вріжемося в гору», – пояснив Боксалл. За його словами, єдиним способом будувати карти дна залишається ехолокація. «Ми не можемо використовувати звичайні прийоми, такі як радари і супутники. Нічого з цього не працює під водою. Ви не можете проникнути в морські глибини з радаром або світлом – все це працює тільки на поверхні. Тому у нас залишається тільки звук, і це дуже довгий процес », – вважає він.

Підводна фаза пошуків повинна початися вже в жовтні. Крім уламків літака сонари спробують знайти сліди авіаційного палива.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button