Наука

Прорив в лікування хвороби Паркінсона – сфокусована ультразвукова терапія

Лікування ультразвуком значно знизило симптоми невиліковної хвороби у всіх пацієнтів. Тепер вчені розглядають нову терапевтичну стратегію як альтернативу операції на головному мозку.

В основі лікування лежить вплив сфокусованим ультразвуком, пояснюють вчені з Віргінського університету. Технологія фокусує звукові хвилі усередині тіла і дозволяє відключати порушені нейронні зв’язки або руйнувати пошкоджені ділянки тканини мозку. Весь процес лікування проходить під контролем МРТ в режимі реального часу. Це дозволяє коригувати ступінь впливу для досягнення найкращих ефектів.

Наприклад, при впливі на субталамічне ядро ??головного мозку вдавалося дуже ефективно знизити вираженість симптомів, з’ясували вчені. Вони провели плацебо-контрольоване дослідження, в якому 27 добровольців отримали терапію сфокусованим ультразвуком, а 13 осіб – імітацію процедури. У всіх учасників були асиметричні симптоми хвороби, коли, наприклад, тремор виникає на лівій і правій сторонах тіла.

Симптоми хвороби до і після лікування оцінювали за шкалою від 1 до 44.

Після лікування всі пацієнти повідомили про поліпшення на 10 балів, в той час, як в групі плацебо позитивні зміни були менші на два бали.

Серед побічних ефектів відзначалися небажані рухи, м’язова слабкість, порушення мови і труднощі при ходьбі. У більшості випадків вони були тимчасовими, проте через рік після лікування у шести осіб деякі з них все ще присутні.

Нині американський регулятор FDA вже схвалила терапію сфокусованим ультразвуком для лікування тремору при хворобі Паркінсона, однак симптоми стану виходять далеко за рамки мимовільних рухів кінцівок та інших частин тіла. Автори сподіваються, що новий підхід дозволить якісно знизити ступінь тремору і більш ефективно справлятися з багатьма іншими ознаками хвороби.

Поки вченим необхідно досягти більшої безпеки процедури. Надалі вона буде показана тим пацієнтам, які не хочуть або не можуть проводити інвазивні операції на головному мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button