Наука

Ізраїльські біоінженери навчилися отримувати молоко зі звичайних дріжджів

Поточні потреби людства в молоці оцінюються в 840 млн тонн на рік, причому більша його частина йде на приготування молочної продукції – сирів, йогуртів, масла, а також фарби та добрив. Однак новий тренд на відмову від продуктів тваринного походження на користь аналогів з рослинної сировини означає, що справжнє коров’яче молоко буде все менш затребуваним. Так чому б не замінити його альтернативою – наприклад, з дріжджів?

Image by Couleur from Pixabay

Розробкою дріжджів для виробництва молочних білків займається ізраїльський стартап Imagindairy, заснований професором Тель-Авівського університету Таміром Туллер. Його сподвижники і конкуренти на цьому терені – американці з каліфорнійської компанії Perfect Day Inc., тільки вони в якості джерела біомаси застосовують гриби. Мова йде не про ГМО-продукти, а про результати біоінженерії, коли живий вид навчають створювати невластиві йому білки – в цьому випадку, ідентичні молочним.

В основі розробок обох стартапів лежить добре відома технологія експресії генів. Головна складність в тому, щоб забезпечити переведення генетичного коду з «мови» коров’ячих клітин на «мову» клітин дріжджів. Завдання можна вирішити, але сам процес трудомісткий, тому дослідники поки отримали лише дослідні зразки. На поточному етапі собівартість такого штучного молока занадто висока, та й якість його недостатньо.

Завдання на майбутнє формується так: отримати молочні білки, з яких можна виготовити молокопродукти, ідентичні за всіма властивостями аналогам з натурального молока. Саме молоко робити недоцільно, і з огляду на зниження попиту на нього, і тому що домогтися відповідності смаку і запаху вельми непросто. Крім того, в новому продукті спочатку будуть відсутні лактоза, холестерин і соматичні клітини, що зробить його кориснішим від звичайного молока.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments