Головна / Авто / Проти пробок за кордоном борються новими автобусами, підвищенням тарифів і «розумними системами»

Проти пробок за кордоном борються новими автобусами, підвищенням тарифів і «розумними системами»

Пробки на дорогах — це одна з небагатьох проблем, яку жителі розвинених країн відчувають на собі не менше від нас. Підтвердженням цього є нещодавно опубліковане дослідження американської компанії INRIX, що займається тим, що надає останню інформацію про стан доріг в США, Канаді та ЄС, використовуючи дані систем GPS. Виявляється, жителі Брюсселя за рік у години «пік» проводять в пробках більше 2,5 доби чистого часу. У Кельні люди витрачають в пробках 57 годин в рік, трохи менше лондонці — 54 години. Рекордсменами стали Париж і англійський Манчестер — нещасні жителі цих мегаполісів проводять в пробках 70 і 72 години на рік відповідно.

30-09-15-foto-600x450-1

БРИТАНІЯ: ВУХА MIDAS

Великобританія, у містах якої часом простіше пересуватися на велосипеді, ніж на машині, намагається боротися з пробками в основному шляхом будівництва нових доріг і розв’язок, ліквідації «вузьких місць» або «пляшкових горлечок». Міністр транспорту Великобританії Філіп Хаммонд нещодавно заявив про запуск 24 нових проектів з розвитку доріг та громадського транспорту. Крім того, він оголосив конкурс проектів серед місцевої влади, результатом якого стануть додаткові 600 млн. фунтів на реалізацію ідей. Уряд передбачає, що конкуренція забезпечить більш широкий вибір проектів, які можуть виявитися вигідніше економічно.

«Розвиток транспорту — одна з ключових умов довгострокового процвітання Великобританії. Ось чому ці проекти так важливі, і я продовжую виступати за залучення інвестицій, які в підсумки принесуть довгострокові вигоди не лише для громадян, але і для економіки країни в цілому », — сказав міністр.

У британському Міністерстві транспорту існує виконавче агентство по автомагістралях — The Highways Agency. Саме на плечах цього агентства лежить відповідальність за розробку і підтримку існуючих дорожніх систем. Останній предмет гордості агентства — це стратегія керованої магістралі. Суть її — у динамічному управлінні дорожнім простором. Щоб уникнути пробок в години «пік» відкривається для руху запасна смуга. Обмеження швидкості на електронних табло, розташованих над магістралями, змінюються в залежності від ситуації на дорозі. Інформація на спеціальних табло, які повідомляють водіїв про утворенні попереду «хвости» або аварію, що трапилася, оновлюється автоматично на основі даних, одержуваних за системою MIDAS. В наших умовах найкращим варіаном буде смотреть веб-камеры онлайн в запобіганні потрапити в автомобільну пробку.

Завдяки електронним датчикам, розташованим під дорожнім покриттям з інтервалом в 500 метрів, ця система оцінює швидкість руху потоку автомобілів, і за певних умов відповідні сигнали посилаються на інформаційне табло. Дана система впроваджена на 1167 км дороги (приблизно 41% від всієї дорожньої мережі в Англії). Камери спостереження, які розташовані з інтервалом в 250 метрів, також активно використовуються. Відеоматеріали надходять в регіональні центри контролю, дозволяючи відслідковувати ситуацію в «реальному часі» і швидше реагувати на виниклі проблеми.

Окремої уваги заслуговують автоінспектори Highways Agency, які в середньому за місяць приїжджають на місце аварій 26,5 тис. разів. Причому в 80% випадків їм вдається прибути на місце події за 20 хвилин, а в місцях, де рух ускладнений пробками, — за півгодини. Безумовно, чим швидше оформлять факт аварії і відвезуть потерпілий транспорт, тим меншим буде «хвіст». До речі сказати, незважаючи на те, що зараз у кожного є мобільник, на англійських трасах все одно стоять спеціальні аварійні телефони.

Цікавий момент: інспектори роздають водіям оціночні анкети, за результатами яких з’ясувалося, що англійці дуже поважають працю автоінспекторів і описують їх як професійних і ввічливих людей.

Крім того Highways Agency необхідно проводити щоденні роботи з підтримки дорожньої системи в належному стані. Крім самого ремонту дорожнього полотна і зв’язаних з ним конструкцій, до таких робіт відноситься прибирання доріг від сміття та осколків скла, очищення водостоків і дорожніх знаків, а також лагодження несправних електронних табло.

ФРАНЦІЯ: «ЧИМ БІЛЬШЕ ДОРІГ, ТИМ БІЛЬШЕ МАШИН»

Ситуацію на дорогах Франції навряд чи можна назвати сприятливою. Особливо це стосується Центрального регіону. Цікаво, що слово embouteillage, яке позначає дорожню пробку, широко поширене і в винній індустрії і означає процес розливу в пляшки. Схоже, що в цьому понятті сьогодні переплітаються і усталена репутація Франції як виноробної країни, і статус однієї з найбільш «пробкових» держав.

У 2008 році міністром внутрішніх справ Франції на префекта паризької поліції були покладені повноваження по врегулюванню транспортної ситуації в регіоні. В основі цього заходу лежало кілька ключових напрямків. По-перше, було визнано необхідним визначити нові проблемні дороги, а не тільки ті, що перебувають у віданні республіканських рот безпеки (рухливі воєнізовані підрозділи поліції, що підкоряються міністру внутрішніх справ). По-друге, стала очевидною потреба у взаємодії між сусідніми департаментами. Крім цих заходів було заявлено про створення регіональної служби дорожньої поліції і мобілізації сил швидкого реагування.

Проте на сьогоднішній день Париж визнаний другим після Манчестера європейським містом за ступенем складності дорожньої ситуації. Хоча, як повідомив представник прес-служби паризької мерії Дем’єн Стеффан, стверджувати, що Париж є містом з найбільшою кількістю пробок неможливо: «Зі свого боку, ми відзначаємо зниження автомобільного трафіку всередині Парижа на 24% з 2001 року».

Навіть підвищення цін на паливо і загальне збільшення витрат на утримання автомобіля не зупиняє громадян від придбання особистих транспортних засобів. Крім того, як заявили в мерії Парижа, місту гостро не вистачає громадського транспорту та об’їзних чи паралельних доріг (шосе-дублерів). Саме у розвитку громадського транспорту, за словами Дем’єна Стеффано, полягає основна альтернатива зростанню числа автомобілів.

У Тулузі, що знаходиться на третьому місці в списку, складеному компанією TomTom, подібні методи боротьби з пробками не розглядаються. «Чим більше доріг, тим більше машин», — заявив помічник мера Тулузи Жоель Каррейра, коментуючи відмову адміністрації міста від будівництва великого об’їзного шляху. Таку заяву відповідальної особи французи не могли залишити без коментаря, запропонувавши свій варіант: «Чим менше доріг, тим менше машин, так знищимо дороги!»

Проблема полягає не тільки в незручність пересування по місту, але й у зростаючому забрудненні повітря, на що звертають особливу увагу французька влада. У цьому контексті був означений ряд заходів з модернізації системи дорожніх мит. Зокрема, передбачався розвиток даного механізму з метою зняти напругу на дорогах і щоб уникнути серйозних пробок. Практика дорожніх мит і платного проїзду викликає у французькому суспільстві двоїсту реакцію: з одного боку, такі заходи вважаються закономірними і результативними, з іншого — ряд громадян розглядає дані заходи як зразок свого роду дискримінації.

В цілому заходи фінансового характеру як спосіб зняти напругу на дорогах — мабуть, найпоширеніша практика у Франції. Нововведення, що б’ють по кишені автовласників, регулярно стикаються з невдоволенням громадськості. До того ж очевидно, що підвищення менш ніж за рік вартості паркування в Тулузі майже в 3 рази (з 4 євро в січні до 10-15 євро на сьогоднішній день) чи сприятливо вплине на дорожню ситуацію, позбавивши значної частини водіїв можливості паркуватися на спеціально облаштованих майданчиках і змушуючи тим самим займати не призначені для машин місця, узбіччя, тротуари і т. д.

АЗІЯ: ПОРЯТУНОК У СУПЕРАВТОБУСАХ

Жителям Піднебесної теж доводиться несолодко на дорогах. Нещодавно в Китаї мала місце жахлива пробка — хоча навряд чи цей вираз підходить для опису десятиденного затору на дорозі, що простягнувся більш ніж на 120 км. Тоді все відбулося через дорожні роботи, настільки «улюблені» автомобілістами, які, за іронією долі, мали полегшити рух на трасі з північно-східної провінції Хебей в Пекін. Однак, можливо, життя для пекінців скоро налагодиться — китайські розробники несподівано порадували новим автобусом, перші зразки якого можуть з’явитися на дорогах Пекіна в грудні цього року.

e89b5c5d55e8d702591161b8ec310282

Конструкція майбутнього суперавтобуса така, що дозволяє машинам спокійно проїжджати під ним. Автобус шириною в дві смуги рухається на рейках, при цьому під ним є вільний простір, який дозволяє машинам просто проїжджати під автобусом. Живлення цього нового громадського транспорту відбуватиметься за допомогою електрики та сонячної енергії, звільняючи таким чином місто від зайвих вихлопів. Максимальна швидкість автобуса коливається від 60 до 80 км / год, а максимальна кількість пасажирів становить 1400 чоловік. Тільки маленькі і середні автомобілі зможуть проїхати під новим автобусом, проте, якщо нерозторопний водій не помітить, що його машина занадто велика, автобус автоматично повідомить про це гучним сигналом. Розробники вважають, що в разі широкого розповсюдження подібного транспорту рух на китайських дорогах стане вільніше на 30%.

Китайська компанія Shenzhen Hashi Future Parking Equipment запропонувала відчайдушне рішення проблеми міського трафіку: дворівневий автобус з пасажирами нагорі і тунелем для автомобілів внизу.
Перші випробування цього автобуса повинні пройти в західній частині Пекіна, дорожній рух в якому разом з Мехіко вважається найгіршим в світі.

А влада індонезійської столиці Джакарти пропонує безліч заходів для полегшення дорожньої кризи, яка обходиться місту в $ 1,42 млрд. Щорічно.

Тим часом в Японії п’ять років тому вчені відтворили «ефект шокової хвилі» — однією з причин виникнення пробок. Як стверджують вчені, з точки зору фізики система транспортного потоку — це нерівноважна система взаємодіючих частинок (тобто автомобілів). Сукупний ефект такої системи призводить до нестабільності вільного руху, яка виникає, якщо щільність руху транспорту перевищує певну критичну точку. Звуження дороги — лише спусковий гачок, а не основне джерело виникнення пробки.

Японці створили математичну модель пробки, що виникає у відсутності будь-яких звужень дороги, і перевірили її на практиці. Початкові умови такі: 22 машини, рівномірно віддалені одна від одної, з однаковою швидкістю (приблизно 30 км / год) рухаються по колу довжиною в 230 метрів, причому щільність руху задана вище критичної точки, що повинно спровокувати пробку. У центрі кола встановлена камера з оглядом в 360 градусів.

Через кілька хвилин після початку експерименту з’явилася невелика нестійкість руху, яка, збільшуючись, призвела до того, що однорідний рух став неможливим. Зрештою утворюється скупчення машин, яке збільшує пробку. Незабаром деяким машинам і зовсім довелося призупинитися. Продемонстрований механізм утворення пробки найчастіше є причиною заторів на магістралях.

Що вдієш, всьому виною люди … Тому японці вважають за краще довіряти роботам і вважають, що напівроботизовані машини в майбутньому можуть звести «ефект шокової хвилі» нанівець. До слова, в Японії вам не купити машину, якщо при цьому у вас немає свого паркувального місця. У Країні висхідного сонця всі багатоповерхові парковки, як правило, знаходяться прямо в житлових будинках, залишати машини на ніч на вулиці просто не можна.