Людина

Прихильники теорій змов помилилися в оцінюванні рівня свого критичного мислення

До такого висновку прийшли психологи з Франції, які з’ясували, що суб’єктивна оцінка рівня власного критичного мислення прихильниками віри в теорії змов не відповідає об’єктивним тестам.

Кадр з к/ф “Теорія змови” / © Getty images

Робота опублікована в журналі Applied Cognitive Psychology. Відомо, що люди найбільш схильні вірити в теорії змов під час сильного стресу. Наприклад, в період лих і надзвичайних ситуацій на кшталт пандемії коронавірусної інфекції.

Ця віра завдає глобальної шкоди людям, в тому числі тим, хто не сприймають серйозно такі речі. Вважається, що довіра до теорій змови живлять перш за все ті, у кого знижене критичне мислення. Однак прихильники таких теорій, навпаки, вважають, що саме у них критичне мислення вище, ніж в інших.

Психологи з Паризького університету Нантера Ентоні Лантіан провели дослідження, в якому оцінили рівень критичного мислення у 338 студентів бакалаврату за допомогою спеціального тесту Енніс — Вієра. Після цього вони проаналізували схильність учасників до переконань, що стосуються теорій змов, а також особисту оцінку респондентів себе в плані навичок критичного мислення.

У підсумку фахівці не знайшли ніякого зв’язку між рівнем такого мислення і вірою в теорії змов. Правда, в описуваному випадку мова йшла лише про суб’єктивну оцінку своїх здібностей учасниками. Об’єктивний тест показав, що зв’язок є: чим сильніше люди вірять в теорії змов, тим гірше справляються з тестом на критичне мислення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button