Наука

Приматологи вважають, що схильність до алкоголю успадкована людьми від мавп

Біологи з Каліфорнійського університету показали, що павукоподібні мавпи Коата Жоффруа шукають і їдять фрукти, в яких міститься етанол. Результати, як вважають вчені, підтверджують, що схильність людей до алкоголю була успадкована від стародавніх предків.

Фото Вікторія Уівер, Університет штату Каліфорнія в Нортріджі

Приматологи з Університету штату Каліфорнія в Нортріджі і Каліфорнійського університету в Берклі вивчали в Панамі фрукти, з’їдені і викинуті павукоподібними мавпами Коата Жоффруа (Ateles geoffroyi). Вчені виявили у всіх плодах, які мавпи обнюхували і надкушували, містилося від 1% до 2% етанолу.

Крім того, в аналізі сечі Коата Жоффруа дослідники виявили вторинні метаболіти етанолу: етилглюкуронід і етилсульфат. Цей результат, як відзначають біологи, свідчить, що тварини використовували алкоголь для отримання енергії, а не просто пропускали його через травний тракт.

Етанол є побічним продуктом ферментативних дріжджів в м’якоті фруктів. Вчені вважають, що запах етанолу служить нюховим сигналом для тварин, допомагає їм на відстані відчути, де знаходяться стиглі і зрілі плоди.

“Вперше ми змогли довести, що дикі примати без втручання людини споживають фрукти, що містять етанол”, — говорить Крістіна Кемпбелл, професор антропології Університету штату Каліфорнія в Нортріджі і співавтор дослідження.

За словами Кемпбелл, це підтверджує гіпотезу «п’яної мавпи». Ця теорія передбачає, що схильність людей до алкоголю обумовлена успадкуванням такої ознаки від мавп, які отримували природний етанол зі стиглих фруктів.

Дослідники відзначають, що поки не відомо, який обсяг етанолу споживають мавпи і які наслідки це має для їх фізіології і поведінки.

“Мавпи, ймовірно, їли фрукти, що містять етанол, для отримання енергії, – зазначає Кемпбелл. – З ферментованих фруктів примати отримують більше калорій, ніж з неферментованих. А чим більше калорій, тим більше енергії».

Приматологи сумніваються, що мавпи відчувають п’янку дію алкоголю, яку цінують люди.

“Ймовірно, вони не напиваються, тому що потрібно з’їсти занадто велику кількість плодів, щоб досягти сп’яніння. Але споживання етанолу впливає на фізіологію. Можливо, ферментовані плоди мають антимікробний ефект, або активність дріжджів сприяє кращому переварюванню їжі”, – говорить Роберт Дадлі, біолог з Каліфорнійського університету в Берклі і співавтор дослідження

Дослідники вважають, що предки людини також вважали за краще вживати фрукти, що містять етанол, через їх калорійність. Вони відзначають, що рідка форма алкоголю дозволяє вживати його в необмежених кількостях (оскільки почуття насичення не настає), що веде до зловживань.

Ідея про те, що схильність людей до алкоголю успадкована від наших предків-приматів, як вважають біологи, допоможе суспільству впоратися з несприятливими наслідками зловживання алкоголем.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button