Всесвіт

Пустеля Атакама може бути ключем до пошуку життя на Марсі

Вчені з США та Іспанії виявили різноманітність мікробіоти в неглибоких надрах найбільш посушливої пустелі на Землі й припустили, що подібна картина може спостерігатися на Марсі.

Image by LuisValiente from Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі Nature Scientific Reports. Відомо, що марсіанські ґрунти вкрай висушені, тому пустеля Атакама в Чилі – найпосушливіше місце на Землі – докладно вивчається в якості аналога ґрунтів Марса по такому параметру, як майже повна відсутність вологи. Крім того, вміст солей і інших речовин в Атакамі теж аналогічно тому, що є в ґрунтах Червоної планети.

Вчені з Корнельського університету (США) і Центру астробіології в Іспанії вивчили склад грунту в найпосушливішому районі пустелі й з’ясували, що на глибині всього 30 сантиметрів від поверхні знаходиться вологий шар глини. Вологість в ньому підтримується на рівні 78 відсотків, і шар повністю ізольований від мінливих і надзвичайно агресивних кліматичних умов самої Атакама.

Глинистий шар багатий смектитом – мінералом, який утримує вологу, в якому живуть принаймні 30 галофільних метаболічно активних видів бактерій і архей. Тому вчені вважають, що якщо мікроорганізми колись існували на Марсі, то їх слід шукати саме в таких шарах. Крім цього, мікроби можуть жити там і сьогодні.

У найближчі роки на Червону планету повинні висадитися три марсоходи – Perseverance, Rosalind Franklin і Tianwen-1. Головна мета перших двох – пошук біосигнатура в глинистих відкладеннях. І той, і інший повинні приземлитися в областях, багатих смектити, на місці висохлих водойм. Дослідники прогнозують, що там можуть зберегтися мікроорганізми або їх сліди.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button