Всесвіт

Вчені спростували теорію походження алмазів в метеоритах

Вчені запропонували нове розуміння походження алмазів в уреілітах, які належать групі кам’яних метеоритів. Результати дослідження, проведеного під керівництвом професора Фабріціо Нестола і доктора Кірени Гудріч, опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences. Про це повідомляє Асоціація космічних досліджень університетів.

Алмази, виявлені в кам’яних метеоритах, швидше за все, утворилися в результаті швидкої ударної трансформації графіту під час одного або кількох великих зіткнень з материнським астероїдом-уреїлітом в ранній Сонячній системі.

Раніше дослідники припускали, що алмази в уреїлітах (рідкісний тип кам’яних метеоритів, який має унікальний мінералогічний склад, дуже відрізняється від інших кам’яних метеоритів – прим. ред.) сформувалися так само, як і на Землі, – глибоко в мантії планети, де високий тиск, необхідний для утворення алмазу (дуже щільної, твердої форми чистого вуглецю), створюється вагою верхніх кам’яних шарів. Якщо алмази в уреїлітах з’явилися таким же чином, то початковим батьківським тілом, на якому вони утворилися, мала бути велика протопланета – принаймні, розміром з Марс або Меркурій.

Однак нове дослідження демонструє: доказів того, що для алмазів потрібні високий тиск і час на тривале зростання в глибоких надрах планети, немає.

Команда досліджувала алмази в трьох зразках уреїліта за допомогою електронної мікроскопії, мікрорентгенографіі і рамановської (лазерної) спектроскопії. Вчені знайшли як великі (розміром до 100 мікрометрів), так і дрібні (розміром з нанометр) зерна алмазу, а також металеве залізо і графіт в багатих вуглецем областях, розташованих серед зерен силікатних мінералів в цих зразках.

На мікрофотографії уреїліта NWA 7983 видні ділянки алмазу і графіту, оточені силікатними мінералами Mg-Fe-Ca. Надано: Фабріціо Нестола і Олівер Кріст.

«Ми виявили найбільший монокристалічний алмаз, коли-небудь спостережуваний в уреїліті», – пояснює доктор Кирена Гудріч. «Важливо відзначити, що всі уреїліти, які ми досліджували, піддалися сильному шоку, грунтуючись на даних, отриманих з їх силікатних мінералів. Це говорить про те, що як великі, так і дрібні алмази в цих породах утворилися з вихідного графіту в результаті ударних процесів ».

Походження алмазів в уреїлітах має важливе значення для моделей формування планет в ранній Сонячній системі. Сучасні астероїди, від яких походить більшість метеоритів, дуже малі в порівнянні з планетами. Однак моделі формування планет пророкують, що планети утворилися в результаті скупчення планетарних зародків (протопланет) розміром від Місяця до Марса. Прихильники гіпотези високого статичного тиску, що пояснює походження уреїлітових алмазів, стверджують, що материнське тіло астероїда було одним з цих зародків. Однак вчені демонструють, що присутність алмазів в уреїлітах не вимагає наявності материнського тіла розміром з Марс.

«Наші результати важливі, тому що вони не тільки вказують на шокове походження алмазів в уреїлітах, але і спростовують аргументи, висунуті на користь гіпотези великого батьківського тіла. Наукові дебати і перевірка гіпотез невіддільна частина прогресу науки »– підсумовує доктор Гудріч.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button