Авто

Радіальна шина – її переваги

Шини автомобільні складаються з двох основних елементів – протектора і каркаса. Останній бере на себе основні силові навантаження. Причому це не тільки тиск повітря зсередини покришки, а й нерівності дорожнього полотна зовні. У зв’язку з цим для її виготовлення використовується особлива прогумована тканина (корд), яка розташовується по всьому периметру колеса в кілька шарів. Основою корду може бути бавовна, капрон і віскоза, але найчастіше він складається з металевого дроту (так званий металокорд). При цьому поверхня основи (дроту) покривається тонким шаром латуні, товщиною приблизно в 0.1-0.2 міліметра. У порівнянні зі своїми аналогами, така конструкція є найбільш міцною і стійкою до нагрівання.

05-02-15-foto-600x400-2

Шини автомобільні та їх різновиди

Всі покришки, які встановлюються на сучасні легкові та вантажні автомобілі, поділяються на дві категорії:

  1. Радіальні.
  2. Діагональні.

Радіальна шина має особливі волокна корду з діагональним напрямком з’єднання бортів. У такому випадку в суміжних шарах фарби з’являється неминуче перехрещення їх шляхів.

У зв’язку з цим кількість застосовуваних шарів корду має бути обов’язково парним. Також даний тип шин відрізняється тим, що волокна з’єднують борта безпосередньо, прямуючи до них під кутом 90 градусів.

Класифікація радіальних покришок

У свою чергу даний тип коліс ділиться ще на дві категорії і може бути як текстильним, так і комбінованим. Обидва класи мають схожий матеріал для виготовлення каркаса. Найчастіше це синтетичний нейлон. Основні їх відмінності – це тип брекера. На текстильних він виготовлений із синтетичних волокон, а на комбінованих – з металокорду. Саме таке поєднання матеріалів фахівці називають оптимальним. При цьому міцність такої шини значно підвищується, а ймовірність утворення тріщин на ободі і мікропроектора знижується до нуля.

Маркування

Всі сучасні виробники автомобільних шин радіального типу позначають їх на боковині буквою R. У маркуванні це виглядає приблизно так: 180/75 R14, як http://www.mvo.ru/. Дуже часто автолюбителі плутають цей символ з посадковим радіусом колеса. Насправді ж R14 говорить про посадковий діаметр, який в даному випадку дорівнює чотирнадцяти дюймам. Діагональні ж аналоги не маркуються подібним символом. У позначенні типорозміру даних шин є тільки цифри (наприклад, 6.50-15).

Чому діагональні колеса відходять у минуле?

Такі колеса на даний момент практично не випускаються і не встановлюються на легкові автомобілі і на позашляховики. А все тому, що діагональні покришки піддаються великій деформації в області протектора під час руху. В результаті цього значно стискаються канавки рисунка, а виступи починають прослизати по опорній поверхні. За рахунок цього істотно погіршується якість їхнього зчеплення з дорогою, а відповідно, і безпека їзди опиняється під загрозою.

05-02-15-foto-600x323-1

Переваги радіальних коліс

Серед основних плюсів даного виду покришок слід відзначити їх здатність до експлуатації на підвищених швидкостях і легка вага. Крім цього, радіальні шини мають велику несучу здатність, менше піддаються нагріву і за своєю структурою більш еластичні, у порівнянні з діагональними аналогами.

Також необхідно відзначити, що, за рахунок своєї малої спорядженої маси, такі колеса більш безпечні в експлуатації. На практиці автомобілі з радіальними шинами більш маневрені і стійкі на великих швидкостях, причому дослідження відзначають відмінну якість зчеплення як з сухим, так і з мокрим дорожнім полотном.

Оскільки згадані автомобільні шини (літні або зимові – не має значення) сприймають лише один тип навантажень, напруженість ниток в каркасі у них значно нижча, ніж у діагональних. Це дозволяє використовувати меншу кількість шарів матеріалу для каркаса, за рахунок чого зростає якість тепловідведення. До речі, кожен корд тут є абсолютно самостійним. Завдяки цьому відпадає необхідність у перехрещуванні волокон сусідніх шарів (звідси отримуємо менш витратне виробництво). До речі, автомобільні камери для шин даного типу не потрібні. Всі вони безкамерні, а тому застосовуються на всіх сучасних авто.

Також необхідно відзначити, що радіальна гума допускає застосування надмодульних типів корду для виробництва брекера. Завдяки цьому виходить відмінне зчеплення протектора з дорогою, про що ми вже говорили раніше. А за рахунок жорсткості брекера деформація протектора зводиться до мінімуму, тому ресурс у таких коліс дуже великий. Разом з тим таке колесо менш вразливе до проколів, а адже на наших дорогах нерідко можна зустріти і будівельні цвяхи, і скло, і іржаві шурупи.

Недоліки

Експлуатація автомобільних шин показала, що основним мінусом таких покришок є їх надмірно висока еластичність. Причому це стосується не всього протектора, а лише бічної його частини. При частому пересуванні по нерівностях або колії це може викликати пошкодження колеса. З цієї ж причини радіальна шина вельми чутлива і вимоглива до тиску всередині камери. Якщо цей показник буде сильно занижений, варто очікувати передчасне утворення ушкоджень при наїзді на камені і бордюри. Ще одним мінусом такої покришки є її висока вартість.

Особливості застосування

В силу своїх конструкційних особливостей, радіальна шина практично витіснила з виробництва своїх діагональних аналогів, які можна зустріти зараз тільки на вантажних автомобілях. І навіть незважаючи на такий «букет» недоліків, за своїми характеристиками радіальні колеса далеко перевершують конкурентів, а тому використовуються на всіх видах сучасного автотранспорту.

Отже, ми з’ясували, якими особливостями характеризується радіальна шина, як вона маркується і де приміряється. При розгляді всіх переваг і недоліків даних коліс стає очевидним, що вже найближчим часом радіальні покришки повністю витіснять зі світового ринку своїх діагональних побратимів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button