Наука

Регулярне споживання журавлини покращило епізодичну пам’ять за три місяці

Крім цього, щоденне додавання всього 100 грамів журавлини в раціон допомогло знизити рівень «поганого» холестерину.

Image by Сергій Шабанов from Pixabay

Додавання журавлини в раціон на регулярній основі допомагає поліпшити епізодичну пам’ять і роботу мозку у людей старше 50 років, а також знижувати рівень «поганого» холестерину в крові, який збільшується при порушенні обміну речовин і веде до атеросклерозу. До такого висновку прийшли вчені з Норвічської медичної школи у Великобританії, Медичного центру при Лейденському університеті в Нідерландах і Пармського університету в Італії. Їх дослідження опубліковано в журналі Frontiers in Nutrition.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, вже до 2050 року 22 відсотки людей на нашій планеті будуть старше 60 років. Це результат збільшення тривалості життя і, як відзначають фахівці, виняткове досягнення. Але через ризик розвитку безлічі хронічних і дегенеративних неврологічних станів підтримка якості життя на належному рівні являє собою серйозну проблему.

Згідно з прогнозами, поширеність тієї ж деменції – набутого недоумства – буде рости в два рази кожні 20 років. Процеси, що ведуть до зниження когнітивних функцій і деменції, складні і багатофакторні, в результаті багато існуючих сьогодні фармакологічних втручань не працюють. Проте завдання залишається: потрібно якомога швидше знайти ефективні рішення, щоб стримати захворюваність.

Крім генетичної схильності, на ймовірність зіткнутися з деменцією впливають численні фактори навколишнього середовища, такі як харчування, рівень фізичної активності, хронічні хвороби, куріння та інші шкідливі звички. Однак багато що з цього списку — тобто частина способу життя — можна поміняти і тим самим знизити ризик розвитку типових старечих захворювань.

На думку авторів нової роботи, один з можливих шляхів – включення в раціон журавлини (Vaccinium macrocarpon), яка особливо багата поліфенолами — антоціанами, проантоціанідинами (типу А і В), флавоноїдами і гідроксикоричними кислотами — і відома антиоксидантною і протизапальною дією. Як показали попередні епідеміологічні дослідження, більш часте споживання флавоноїдів з їжею пов’язане зі зниженням ризику когнітивних порушень і деменції, а продукти, багаті антоціанами (відповідають за надання червоного, фіолетового і синього кольорів деяким фруктам і овочам) і проантоцианидинами покращують пізнавальні функції.

Вчені провели подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження, в якому протягом 12 тижнів брали участь 60 здорових осіб 50-80 років, в тому числі подружні пари. З вибірки виключили добровольців, які під час телефонного анкетування повідомили про надмірне споживання продуктів, багатих флавоноїдами (не тільки фруктів, овочів, темного шоколаду, какао, а й чаю з кавою). Потім всі випробовувані пройшли кілька когнітивних тестів в поєднанні з комплексними біохімічними і МРТ-дослідженнями.

Після всіх перевірок одній групі видали пакетики (по чотири з половиною грами) з порошком висушеної журавлини: вони повинні були споживати по два таких пакетики щодня — один вранці і один ввечері, — але не змінювати звичний раціон і уникати харчових добавок або ліків. Добова доза журавлинного порошку була еквівалентна одній чашці або 100 грамам свіжих ягід. Інша група отримала пакетики з плацебо, який на смак нагадує все ту ж журавлину.

Спочатку між усіма добровольцями не було ніяких відмінностей в загальному балі по когнітивним тестам. Але після 12 тижнів експерименту виявилося, що щоденний прийом ліофілізованого екстракту журавлини призвів до значного поліпшення показників зорової епізодичної пам’яті паралельно з посиленням перфузії (доставка крові і поживних речовин) ключових нейронних областей, що підтримують когнітивні функції у літніх людей. Робоча пам’ять і виконавчі функції — система високорівневих процесів, що дозволяє планувати дії відповідно до загальної мети — при цьому у всіх учасників залишилися незмінними.

“Наші результати прямо суперечать попередньому клінічному дослідженню, в якому не виявили ніяких істотних змін в роботі пам’яті після вживання журавлини. Невідповідність, ймовірно, пов’язана з тривалістю прийому (шість тижнів проти 12) журавлини або складом продукту (журавлинний сік проти порошку ліофілізованої цільної журавлини)”, – стверджують вчені.

Також у випробовуваних, які споживали порошок журавлини, виявили значне зниження рівня ліпопротеїнів низької щільності, або «поганого» холестерину. Причому ефекти виявилися найбільш виражені у літніх чоловіків, у яких спостерігали різке зниження маси тіла, рівнів глюкози, артеріального тиску і ліпопротеїнів високої щільності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button