Наука

Вчені виявили новий стан рідкої води

Американські дослідники стверджують, що переохолоджена вода є двома рідинами в одній. До такого висновку вони прийшли, вимірявши воду при температурах набагато нижче її звичайної точки замерзання, повідомляється в журналі Science.

Water photo created by freepik — www.freepik.com

Незважаючи на надзвичайно широку поширеність, вода як хімічна речовина дотепер до кінця не вивчена. Вчені іноді називають її найбільш загадковою субстанцією на Землі.

Фахівці з Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії (PNNL) міністерства енергетики США зруйнували лазером тонку крижану плівку, створивши переохолоджену рідку воду, після чого за допомогою інфрачервоної спектроскопії відстежили етапи її перетворень в інтервалі від -138 до -28 градусів Цельсія.

На «стоп-кадрах» фазових станів вчені побачили, що при переохолодженні вода конденсується в щільну рідку фазу, яка продовжує співіснувати зі звичайною рідкою фазою. При цьому частка рідини з високою щільністю швидко зменшується при підвищенні температури від 190 до 245 кельвінів.

«Ми показали, що рідка вода при дуже низьких температурах не тільки відносно стабільна, але і існує в двох структурних формах. Отримані дані дозволяють вирішити давню суперечку про те, чи завжди глибоко переохолоджена вода кристалізується, перш ніж вона врівноважити. Відповідь — ні,» — говорить Грег Кіммел, один з авторів дослідження

Згідно з отриманими даними, вода не завжди кристалізується при переохолодженні, перш ніж урівноважитися. Переохолоджена вода може знаходитися в стабільному двохфазному рідинно-рідкому стані, а співвідношення фаз варіює залежно від температури.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»