Наука

Дослідники пояснили, чому рани при діабеті гояться повільно

Знайдений молекулярний механізм, який уповільнює загоєння ран у людей з діабетом.

діабет
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Дослідники з Університету Піттсбурга показали, що зниження швидкості загоєння ран у людей з діабетом пов’язано з порушенням функцій екзосом. Це нанорозмірні «частинки-посередники», що виділяються клітинами в міжклітинному середовищі. Дослідження відкриває новий підхід для лікування ран при діабеті.

Дослідники зібрали рідину з пов’язок, накладених методом негативного тиску, на хронічні рани 22 пацієнтів з діабетом і 15 пацієнтів без діабету. При такій терапії на рану накладають спеціальну пов’язку і прикріплюють її до м’якого вакуумного насоса. Зниження тиску нижче атмосферного сприяє загоєнню ран внаслідок витягування рідини та інфекцій.

У зібраних матеріалах дослідники проаналізували рідину і виділили екзосоми, що виробляються кератиноцитами — клітинами, необхідними для відновлення шкіри. Екзосоми з клітин шкіри поглинаються макрофагами, імунними клітинами, які координують загоєння ран.

Аналіз показав, що хімічний склад речовин (білків, РНК, ліпідів) в екзосомах у людей з діабетом (діаекзасомах) відрізнявся від контрольної групи. При цьому загальна кількість таких наночастинок в рідині, отриманої з пов’язок у пацієнтів з діабетом був менше, ніж у не діабетичних хворих.

Дослідники культивували в пробірці макрофаги з екзосомами не діабетичних пацієнтів і діаекзосомами. Аналіз показав, що в першому випадку імунні клітини виділяли фактори, які сприяють зниженню запалення і загоєнню рани, а в другому — продукували прозапальні чинники.

Діекзосоми викликають відхилення від каскаду загоєння, так що запалення опиняється під загрозою. І це не обмежується тільки ранами. Оскільки екзосоми відповідають за багато функцій в організмі, діаекзосоми можуть грати роль в інших діабетичних ускладненнях, – говорить Чандан Сен, співавтор дослідження

Вчені досліджують можливі способи відновлення коректної роботи наночастинок в організмі пацієнтів з діабетом. Вони розглядають два можливих рішення: впливати на клітини, щоб відновити нормальний склад екзосом, або ізолювати клітини і «завантажити» відсутні речовини, щоб після змін ввести частинки в рану.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button