Всесвіт

Рентгенівський телескоп зняв найдетальнішу карту чорних дір

Дослідники з Німеччини заявили про створення найбільш детальної карти об’єктів, які пов’язані з рентгенівським випромінюванням. Вчені опублікують дані в найближчі кілька місяців.

Космічний телескоп німецького виробництва створив найдетальнішу карту чорних дір і нейтронних зірок Всесвіту. Вчені відзвітували, що вони змогли виявити 3 млн нових об’єктів менш ніж за два роки.

Обсерваторію під назвою eROSITA запустили в 2019 році – вона стала першим космічним рентгенівським телескопом, здатним знімати все небо. Це головний інструмент на борту російсько-німецького космічного апарату «Спектр-Рентген-Гамма», який знаходиться в області, відомої як точка Лагранжа, одна з п’яти стабільних точок навколо системи Сонце-Земля, де гравітаційні сили двох тіл знаходяться в рівновазі. З цієї точки огляду eROSITA може чітко спостерігати Всесвіт, який пристрій фотографує за допомогою потужних рентгенівських приладів.

eROSITA почав робити перші знімки в жовтні 2019 року. Відтоді він завершив три огляди всього неба – так вийшли карти неба, що відображає розподіл джерел рентгенівського випромінювання у Всесвіті.

Ці дані ще не опубліковані для широкої наукової громадськості, але дослідники відзначають, що каталоги містять інформацію про 3 млн джерела рентгенівського випромінювання – чорні діри, нейтронні зірки і скупчення галактик. Близько 77% цих джерел – далекі чорні діри в інших галактиках, 20% – нейтронні зірки, зірки та чорні діри в Чумацькому Шляху. Решта 3% – це скупчення галактик.

Раніше спостереження телескопа вже привели до цікавих відкриттів, в тому числі до виявлення гігантських рентгенівських бульбашок, що виходять з центру Чумацького Шляху. Старший науковий співробітник місії Андреа Мерлоні зазначив, що завдяки першому публічному науковому релізу eROSITA може пролити світло на деякі давні космологічні загадки, включаючи розподіл темної енергії у Всесвіті.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button